Мерките на правителството в Атина намалиха бюджетния дефицит с около пет процента през 2010 г. През 2011 г. Гърция също следва този курс. В международен аспект това е абсолютно невероятно изпълнение, пише в свой коментар за Handelsblatt германският предприемач Маркус Чабер.
Но не е само това - само в последните дванадесет месеца гръцкият износ расте с повече от 50% при още по-голяма динамика. Това би трябвало, според предположенията на Чабер, да доведе, при същевременно намаляване на вноса, до спад на търговския дефицит през 2012 г. в сравнение с 2008 г. с повече от 65%.
Изказванията, че е налице липса за реформи, просто не са правилни. Успешни примери са реформата, осъществена през 2010 г., за намаляване на персонала в публичния сектор и съкращаването на публичните и частните пенсии с 10%. Или въведената допълнителна такса „солидарност“ върху брутния доход и високото орязване на социалните разходи през 2011 г., които следва да спестят на държавния бюджет през следващите четири години до 5 млрд. евро.
Интересното е, че успехът на вече предприетите реформи не е адекватно признат в очите на обществеността и възнаграден от пазарите.
Ако се вгледаме внимателно в реформите в Гърция, всеки би признал, че повечето са приложени успешно. „В тази връзка считам спада в цените на фондовите пазари, които отново и отново потопяват в паника инвеститорите, за неоправдани“, пише Чабер.
Ясно е, че плодородната почва за устойчиво подобрение на структурния дефицит се крие в обширните реформи. Само чрез това Гърция ще си възвърне абсолютно необходимата конкурентоспособност в средносрочен план. Но точно както всеки човек се нуждае от похвала и критика, и на Гърция не бива всеки път да се гледа като на изкупителна жертва. Реформите трябва да бъдат възнаградени от Европейския съюз (ЕС), Международния валутен фонд (МВФ) и всички други представители.
Гърция обаче трябва да спечели отново признанието за привлекателно място за правене на бизнес. На големите европейски концерни трябва да се покажат предимствата или стимулите, които ще получат, ако изградят своите фабрики и производствени центрове не само в Азия или Източна Европа, но също и в Гърция - с европейските правни стандарти. Предпоставка за това е производителността на страната. Инвестициите в научноизследователска и развойна дейност и образование са също важен ключ към успеха.
„Същевременно ние трябва да изясним на рейтинговите агенции, че техните оценки са добре дошли само, ако се прилагат към всички страни, включително Англия, САЩ и Япония“, пише още предприемачът.
Гърция има шанс, само ако всички се присъединят - гърци и чужденци. Да, заплатите и цените в Гърция трябва да бъдат адаптирани болезнено. Но също толкова вярно е, че хората се нуждаят същевременно от перспектива, за да се преодолее нарастващото апокалиптично настроение.
преди 12 години минималната им заплата беше по висока от тази в америка преди да ги орежат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Тънат в мизерия ?!? Тоя *** ходил ли е в Гърция да говори подобни глупости отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години бас ловя че пича е подкупен солидно от гръцкото правителство, за да напише подобна статия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И ще им помогнат, а на нас не помагат и не ще помагат като на гърците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години На кой номер да пращаме есемеси? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години горките тънат в мизерия - намалиха им МИНИМАЛНАТА заплата от 700 на 600 евро. трябва да им помогнем! отговор Сигнализирай за неуместен коментар