Рискът от кредитна криза в Източна Европа остава, тъй като западните банки ограничават финансирането за региона, за да посрещнат новите капиталови изисквания, дори след като Европейската централна банка (ЕЦБ) им предостави евтини заеми, посочва анализатор на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), цитиран от Bloomberg.
Дълговата криза в еврозоната засяга източна Европа, поради тесните търговски и финансови връзки между двата региона.
Въпреки, че отпуснатите от ЕЦБ през декември евтини 3-годишни заеми за 489 млрд. евро, предотвратиха „сериозни неприятности“, растежът се забавя, а кредитирането остава проблемно, казва Пирошка Наги, икономист на ЕБВР в Лондон.
„Не сме в еуфорично настроение, дори след намесата на ЕЦБ“, казва Наги.
„Много сме щастливи, че най-накрая ЕЦБ направи това, което една централна банка трябваше да направи. Но поради проблемите с растежа, капиталовите потоци и търговията не може да твърдим, че сме извън опасност“, допълва тя.
От началото на годината източно европейските финансови пазари се възстановяват поради очакването, че забавянето в еврозоната няма да се окаже толкова сериозно.
Федералният резерв (Фед) в САЩ обеща да задържи основната си лихва на рекордно ниски нива поне до края на 2014 г. Това също кара инвеститорите да обърнат поглед към по-високата доходност в Източна Европа.