Тази година таксата се увеличава до 500 евро, а през 2013 г. трябва да скочи до 1000 евро. В допълнение необлагаемият минимум при данъка върху общия доход се намалява от 12 000 на 5000 евро – което, разбира се, ще засегне много повече честните предприемачи на свободна практика с ниски доходи, отколкото тези с високи.
А за да бъдат хванати измамниците, финансовите ревизори ще могат в бъдеще да проверяват сметки и движения на пари и без конкретно подозрение. Това предвижда проектобюджет, който в момента се дебатира в парламента.
Въз основа на спестяванията и наличието на ценни книжа, транзакциите с кредитни карти и извлеченията за плащане в брой, държавната хазна ще може да се направи изводи за реалните доходи, надява се финансовият министър.
Дали сметката ще излезе е под въпрос: гръцкото финансово управление е в особено състояние. Много финансови служители от месеци действат само по правилата, тъй като заради новите икономии бонусите към доходите им бяха отрязани.
Също така корупцията е съществен проблем. "40-40-20" е добре позната в професионалните среди формула. Какво означава тя разясни бившият генерален секретар на гръцкото министерство на финансите на неотдавнашната конференция за укриване на данъци. Според нея данъчните проверки в Гърция често се провеждат по тази линия: 40 процента от дължимите данъчни задължения могат да се запазят за виновния, 40 на сто от сумата влиза в джобовете на инспекторите и 20 процента ще получи хазната, след като данъчните ревизори фризират по подходящ начин числата.
Положението е лошо не само във финансовото управление. Дори и съдебната система куца. Данъчни производства в Гърция може да се точат в продължение на десет или повече години. Ако присъдата се потвърди, длъжниците често са мъртви или са отдавна са подали заявление за фалит.
Като част от реформата сега и съдебният процес трябва да бъде ускорен. Но дори и ако някой е осъден за укриване на данъци, това не означава непременно, че ще си плати: финансовата администрация в момента разполага с данни за присъди за 41 млрд. евро за просрочени данъчни задължения, които не могат да бъдат събрани.
Сумата е два пъти по-висока от бюджетния дефицит през 2011 г. или почти 20% от брутния вътрешен продукт.
преди 12 години Не ги упреквам хората , че искат да скрият малко парици. Те са си ги изработили все пак. Не всеки може да си регистрира офшорка като големите корпорации. Ами политици и богатата прослойка защо си крият парите в швейцарски банки без да плащат данъци в собствената. То в цял свят баламите ли ще издържат държавата, и да може партиите да се правят на щедри към избирателите и държавните чиновници. Ти си дай голяма част от това което си изкарал със знания и умения , които си вложил ти и твоите родители в теб пък ги дай на сулю да дреме по сенките. Всичко трябва да е в поносими граници иначе нагарча. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ами данъчно да не би да сме заграден двор???...просто мащабите ни са по-малки ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години бг е разграден двор относно приватизацията..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години A мислех, че България е разграден двор... отговор Сигнализирай за неуместен коментар