Гласоподавателите нанесоха тежък удар на управляващата партия Единная Россия на премиера Владимир Путин, намалявайки парламентарното ѝ мнозинство в избори, показали нарастващо опасение за доминиращата му роля в страната, докато се подготвя за президентска кампания, коментира CNBC.
Това е най-лошият изборен резултат за Путин, след като той пое за първи път президентския пост в Русия през 1999 г., укрепвайки страната след хаоса на постсъветския период.
При 95% преброени гласове Единная Россия на Путин печели 49,7%, докато преди 4 години резултатът бе 64%.
Според опозиционните партии дори този процент е постигнат с измами.
Въпреки че Путин най-вероятно ще спечели президентските избори през март, резултатите от вчерашното гласуване биха могли да накърнят 12-годишната му власт, характеризираща се с твърди мерки за сигурност, политическа проницателност и популизъм.
„Тези избори са безпрецедентни, защото бяха проведени на фона на срив на доверието към Путин, Медведев и управляващата партия“, заяви Владимир Рижков, лидер на либералната опозиция, комуто бе забранено да се кандидатира. „Мисля, че мартенските избори ще доведат до още по-голяма политическа криза - неуспех, неудовлетвореност, с още повече злословия и разочарование и дори още по-силен протестен вот“, добави той.
Путин си изгради имиджа на силния човек, яздещ кон гол до кръста, преследващ тигри и управляващ изтребител. Но обществеността изглежда се умори от шоуто и популярността му, макар и все още твърде висока, намаля.
Мнозина гласоподаватели, визирайки широко разпространената корупция, се отнасят към Единная Россия като към партия на мошеници и крадци и негодуват срещу голямата разлика в начина на живот между богатите и бедните в страната. Някои от тях се опасяват, че връщането на Путин на президентския пост ще даде начало на икономическа и политическа стагнация.
преди 13 години Напълно съм съгласен с коментара на Mavi Goz за опасността от активизиране на разрушителните леви движения и настроения в Европа. По правило динамиката им се повишава в моменти на криза и най-застрашени са именно страните от южната периферия на континента. Социалните катаклизми винаги са били добра почва за избуяването на такива крайно радикални тенденции. Докато икономическите проблеми и сътресения, каквито винаги са съпътствали развитието на цивилизацията, непременно ще бъдат отстранени в даден момент, то пораженията, нанесени от всяка болшевизация, биха били катастрофални и много трудно преодолени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Алооо, пропагандата?!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ха-ха-ха-ха. "Тежък погром" на Путин. Тези успяха да обърнат наобратно стария комунистически виц, новия вид: Надбягвали се руснакът и американецът. Руснакът спечелил. Медиите писали: "Американският състезател достигна почетното второ място, а руснакът финишира предпоследен." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Путин печели изборите само с 50% , а момчетата на Вашингтон събраха едва 0.5% от гласовете на избирателите!Действително смешен плач на манипулираните медии! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Еми к'во да пише CNBC - Путин печели с 50%? Разбира се, че губи с 50%! Хахаха!Защо не анализирт по-сериозно къде са избягали гласовете на Единна Русия? Дали при любимците на Запада "Яблоко"? Колко процента е взел Немцов от Путин? Колкото Костов от ББ! Хехе!Страшното е, че миграцията на гласоподавателите е към комунистическата партия. Това е нещото, което тепърва предстои и в Европа, ако се изпуснат нещата и средната класа започне осезателно да обеднява. Чакайте крайно левите първо в Гърция, после в Италия, а веднага след тях - Франция, Испания и Португалия. Латентният комунизъм на Южна Европа е със силни корени и лесно може да бъде събуден... отговор Сигнализирай за неуместен коментар