Вероятното изтегляне на средства на западни банки от Русия е сред „основните проблеми страната“, посочва Лагард, призовавайки Кремъл, да „възстанови фискалните си буфери докато цените на петрола са все още високи“.
Въпреки че източноевропейските икономики успяха да овладеят дефицитите по текущите си сметки, които им създаваха проблеми до началото на финансовата криза през 2008 г., фискалните им възможности да се справят с нова рецесия са значително понижени, посочва Лагард.
МВФ и ЕБВР бяха сред инициаторите на договора известен като „Виенската инициатива“, според който западните банки се ангажират да рекапитализират подразделенията си в Източна Европа.
Споразумението обаче беше поставено под въпрос от редица банки, включително от UniCredit и Erste, които заявиха, че ще са по-предпазливи в инвестициите и трансфера на ликвидност към своите подразделения. Западните регулатори пък насърчават именно тези стратегии.
Банките в Източна Европа трябва да „отпускат кредити със средства, набирани чрез местно финансиране“, казва Андреас Итнер от борда на директорите на Австрийската централна банка. „Според мен това е ключов елемент на един успешен бизнес модел“, допълва той.