Standard & Poor’s понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Словения, аргументирайки се с влошаващата се фискална позиция и нарастващ дълг на страната, съобщава Bloomberg.
Рейтингът на бившата югославска република беше понижен от АА на AA-, като перспективата по него остава стабилна. AA- е четвъртият най-добър рейтинг, присъждан от агенцията.
„Решението отразява виждането ни, че след финансовата криза през 2008 г. фискалната позиция на Словения се е влошила, а правителството все още не е представило убедителна консолидационна стратегия“, казва Дейвид Бирс, анализатор на рейтинговата агенция в Лондон.
Словенското правителството търси начини да защити икономиката и банковата система на страната от европейската дългова криза, а това рефлектира в рязко нарастване на дълговите нива, посочва S&P. През 2011 г. агенцията очаква словенските дългове да нараснат до 43% от Брутния вътрешен продукт (БВП) – два пъти над нивата от 2008 г.
Словения е поредната страна от еврозоната, наред с Италия, Испания, Ирландия, Португалия, Кипър и Гърция, чийто рейтинг беше понижен от началото на годината.
През септември рейтингът на Словения, член на еврозоната от 2007 г., беше понижен от Moody’s Investors Service и Fitch Ratings. Като причина за решението си рейтинговите агенции посочиха влошеното състояние на публичните финанси, политическата несигурност, слабостта в банковия сектор и влошаващата се икономическа перспектива.
Парламентарните избори насрочени за декември ще предоставят на новото словенско правителство възможност да проведе структурни реформи, посочва S&P.