Германските банки ще предоставят за спасяването на Гърция 3,2 млрд. евро, съобщи германският министър Волфганг Шойбле, цитиран от DPA.
Представители на министерството и банковите кръгове успяха да се споразумеят за доброволно участие на германските кредитни институции в програмата за финансово подпомагане на Гърция.
По думите на Шойбле в момента германски банки разполагат с гръцки експозиции на обща стойност 10 млрд. евро. Подробностите по споразумението ще бъдат изяснени до неделя, добави министърът.
На свой ред главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Йозеф Акерман съобщи, че за основа на споразумението е бил използван моделът, предложен от френското правителство и банките.
Преди дни френският президент Никола Саркози предложи банките да използват 50% от сумите, с които Гърция изплаща задълженията си към тях, за да рефинансират нов гръцки дълг, който трябва да бъде погасяван през следващите 30 години.
Германски медии отбелязват, че на фона на дълговете на Гърция от 300 млрд. евро, сумата, която ще отпуснат германските банки, е по-скоро ниска.
Според Шойбле по-голямата част от германските вложения в Гърция са дългосрочни и трябва да бъдат изплащани чак след 2020 г. Посочените 3,2 млрд. евро се отнасят само до вложения, чийто падеж предстои до 2014 г.
Гърция получи финансова помощ от 110 млрд. долара от Европейския съюз и Международния валутен фонд срещу реализирането на политика на строги бюджетни икономии.
Тя обаче може да се окаже недостатъчна, за да предотврати фалита на страната заради общия й дълг в размер на 350 млрд. евро, като страните-членки на еврозоната търсят възможности за увеличаване на подкрепа за балканската държава.
Остава обаче неясно как ще бъдат принудени инвеститорите да отпускат средствата срещу лихви, които са значително под пазарните. Доходността по гръцките държавни облигации през последните месеци бие всякакви рекорди и не позволява на страната да се надява на пазарно рефинансиране на задълженията си.