IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Атина и Тройката продължават с дискусиите за новия план за икономии

Синдикатите в Гърция обявиха нова общонационална двуднева стачка през следващата седмица

21:09 | 23.06.11 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	&nbsp;Евангелос Венизелос изглежда притеснен по време на днешната пресконференция. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

 Евангелос Венизелос изглежда притеснен по време на днешната пресконференция. Снимка: Ройтерс

Новият финансов министър на Гърция Евангелос Венизелос се срещна днес с делегация на международните кредитори на страната (т. Нар. Тройка - ЕК, ЕЦБ и МВФ) в опит да преодолеят различията по новия пакет от мерки за икономии, който трябва да бъде одобрен от парламента идната седмица, за да се избегне фалитът на Гърция, предаде Ройтерс.

Същевременно правителствата от еврозоната водят разговори с европейски банки и застрахователи да задържат гръцките държавни облигации при настъпването на падежа им като част от планирания втори спасителен план за Гърция.

Още вчера гръцкото правителство одобри новия средносрочен бюджетен план, който е необходимо условие за получаването на последния транш от спасителния заем, договорен миналата година с международните кредитори, и за евентуален втори транш. Новите мерки за икономии, включени в средносрочната бюджетна програма 2012-2015 г., трябва да получат одобрението на парламента идния вторник.

Какво предвиждат част от мерките?

Според доходите си гърците ще трябва да плащат нов данък „солидарност“ - между 1 и 4% от доходите си, заяви Венизелос. За всички министри, парламентаристи, висши държавни служители и други, сред които и кметове, този данък ще е в размер на 5%. Гърците със свободна професия, като адвокати, електроинженери и др., ще внасят в хазната и допълнителни 300 евро. От тази мярка засегнати ще бъдат около 550 000 души, пише Handelsblatt.

Освен това необлагаемата сума спада от сегашните 12 000 евро на 8000 евро. Изключение се прави за пенсионери на възраст над 65 години и млади служители под 30 години. 

Програмата, която предвижда и продажба на държавна собственост на стойност 50 млрд. евро, трябва да бъде одобрена от парламента до края на идната седмица.

Промяна в договорките

Финансовият министър Венизелос иска да промени някои мерки, които вече бяха договорени с ЕС, ЕЦБ и МВФ, и да представи пред парламента смекчен вариант, за да намали напрежението в гръцкото общество. Промените обаче означават, че Гърция няма да изпълни изцяло обещанията, отбелязва Ройтерс.

"Има липса на 3,8 млрд. евро от общия пакет от 28 млрд. евро, която трябва да бъде обсъдена с тройката", каза пред Ройтерс депутат, участвал в парламентарната комисия с министъра. В средносрочната програма Атина се ангажира да спести 28,3 млрд. евро чрез ограничаване на разходите и увеличаване на данъците, както и да осигури други 50 млрд. евро от приватизация.

Гръцки официални лица твърдят, че в стремежа за по-справедлива данъчна политика, Венизелос иска да се откаже от плановете да се намали прагът в схемата за подоходно облагане и да се увеличи акцизът върху горивото за отопление, а това би създало тъкмо тази липса.

Самият Венизелос заяви на пресконференция днес, че все още води преговори с представителите на тройката за съкращения на стойност 5,5 млрд. евро в рамките на програмата за икономии на 28,3 милиарда евро, предаде AP.

Източник от ЕС заяви, че кредиторите не са принципно против мерките, които Венизелос предлага, но смятат, че трябва да има твърди, истински алтернативи за запълване на празнината.

Според финансовия министър гръцките банки са призовани да участват в намирането на решение по линията на "Виенската инициатива", според която инвеститорите решават доброволно да задържат своите облигации при падежа им.

Залогът е голям, тъй като в Европа има признаци за икономическо забавяне и без заплахата от фалит на Гърция и "заразяването", което би последвало, отбелязва Ройтерс.

 

Коментарите в Европа и САЩ

"Рискът от сериозна финансова криза и началото на нова рецесия е много висок в момента", заяви Юрки Катайнен, който вчера положи клетва като нов премиер на Финландия. Лидерите от ЕС, които се събират тази вечер в Брюксел, ще кажат на гръцкия премиер Георгиос Папандреу, че следващият транш от 12 млрд. евро от миналогодишния спасителен заем на обща стойност 110 млрд. евро, ще бъде отпуснат на 3 юли, само ако има парламентарна и обществена подкрепа за новите мерки за икономии.

Макар публично премиерът Папандреу да изразява увереност в приемането на средносрочния план от парламента, словашкият премиер Ивета Радичова заяви, че в частен телефонен разговор той е изразил съмнения по въпроса.

Гръцките профсъюзи GSEE и ADEDY призоваха днес за общонационална двудневна стачка на 28-и и 29-и юни по време на гласуването на новия многогодишен план от парламента.

Дори Гърция да успее да убеди ЕС и МВФ, че е напълно ангажирана с исканите бюджетни съкращения, това ще даде на правителството само още няколко месеца и повечето икономисти очакват в крайна сметка Атина да обяви фалит.

Страните от еврозоната, водени от Германия, настояват при всеки втори спасителен план за страната да участва частният сектор. Рейтинговите агенции обаче обявиха, че ще приемат дори доброволното удължаване на сроковете на обращение на държавните облигации на Гърция като неплатежоспособност, която може да породи верижна реакция на трусове на пазарите, отбелязва Ройтерс. 

"Ние работим върху решение, което се основава на доброволно участие, и очаквам това да не създаде кредитно събитие", заяви европейският комисар по икономическите и валутни въпроси Оли Рен.

На среща вчера банки и застрахователи в Германия, Франция, Испания и Белгия бяха помолени от националните финансови власти доброволно да удължат сроковете на обращение на гръцките държавни облигации при падежа им. Източник от финансовите среди каза, че френско-белгийската банкова група Dexia, която е най-голямата белгийска банка, е готова за това.

Междувременно и председателят на американската централна банка (Fed) Бен Бернанке призова европейците към бързо решение на гръцката криза. Ако спасението на Гърция се провали, може да бъде заплашена глобалната финансова система, смята Бернанке.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:37 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
съни(тя)
преди 13 години
от: napoleona "Освен това необлагаемата сума спада от сегашните 12 000 евро на 8000 евро. Изключение се прави за пенсионери на възраст над 65 години и млади служители под 30 години." ?!?!?!?.........................Посоченото изключение се отнася за обсъждания данък при свободните професии, т.н. патентен данък ...до 300Е..., а не за необлагаемия доход
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
Pastir2
преди 13 години
Апфффф, правителството вече не се крие зад ДДС-та, акцизи и тем подобни. Направо зима от хората "данък дълг".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 2
balkando
преди 13 години
Накратко - с всички сили ще спасяваме Гърция, че иначе балонът на финансовата стабилност ще се спука. Всички дружно правиха статистически и рейтингови измами и си затваряха очите, затова сега всички дружно трябва да запушват почти отворилата се дупка, че да не лъснат и останалите голи ***. :) Освен съгражданите на Швейк разбира се, които за пореден път ясно си казаха мнението против и вероятно ще си получат последствията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
napoleona
преди 13 години
"Освен това необлагаемата сума спада от сегашните 12 000 евро на 8000 евро. Изключение се прави за пенсионери на възраст над 65 години и млади служители под 30 години." ?!?!?!?Ние младите служители от България искаме...гръцката криза. Нека МВФ и ЕС да дойдат в България и направят годишен доход от 8000 необлагаем....Абе тези ако са в криза и пред фалит, ние къде трябва да сме в момента ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още