Гръцкото правителство възнамерява да удължи сроковете за връщане на дълговете на някои кметства, които са изправени пред сериозни финансови проблеми, обяви днес гръцкият министър на вътрешните работи и децентрализацията Янис Рагусис, цитиран от АФП.
За да подобрим финансите на някои кметства, които имат финансови проблеми, тоест имат повече разходи отколкото приходи, ние ще приемем система за преструктуриране на техните дългове, не като ги премахнем, а като удължим сроковете за връщане на дълговете и се опитаме да намалим лихвените проценти, посочи Рагусис.
Министърът заяви това на съвместна пресконференция с министъра на финансите Георгиос Папаконстантину. С цел рационализиране и стабилизиране на приходите на кметствата е изработена база данни, в която фигурират разходите и приходите на тези местни органи, посочи Рагусис.
Той уточни, че в четвъртък ще съобщи броя на кметствата, които са на червено, както и размера на техните задължения. Папаконстантину посочи, че благодарение на тази база данни, за първи път в историята на финансите на страната ще има ясна представа за финансовото състояние на кметствата.
Правителството извърши през 2010 г. важна реформа на местната администрация, като намали броя на кметствата на 325 от повече от хиляда с цел постигане на по-голяма ефективност и по-малки разходи.
преди 13 години Гърция въвежда държавно регулиране на цените на горивата04 май 2011 | 00:07 | Агенция "Фокус"Начало / ГърцияАтина. Гърция въвежда от днес държавно регулиране на цените на автомобилните горива, съобщи гръцкото министерство на регионалното развитие и конкуренцията, цитирано от РИА Новости.Максимална цена на дребно се въвежда в 13 области на страната, включително и в основните туристически направления, тя ще е между 1,724 до 1,788 евро за литър обикновен бензин. В още пет области за пръв път се въвеждат максимални цени на дребно.Цените на автомобилните горива в Гърция стремително се покачваха през последните две години, като основната причина за това бе резкият ръст на данъците, въведени от правителството в опит да стабилизира бюджетния дефицит. Сред другите главни причини е покачването на цените на петрола по световните пазари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар