Европейският съюз е започнал разследване на въпроса до каква степен специалните „кризисни“ данъци, въведени от Унгария в някои сектори на икономиката, съответстват на нормативните разпоредби в съюза. По този начин за пореден път напрежението между ЕС и страната се увеличава, се казва в материал на Wall Street Journal.
Напрежението се покачва в момент, когато Унгария поема председателството на съюза и това би могло да усложни усилията на ЕС в борбата с икономическата криза и възстановяването.
Разследването ще засегне въвеждането на специални данъци, което ще се отрази основно на големите международни компании в Унгария. Данъчният спор увеличава натиска върху Унгария, която беше силно критикувана заради нов медиен закон, даващ по-големи правомощия на медийния регулатор в страната да налага санкции за публикуване на материали, които не са „политически балансирани“ или обиждат „човешкото достойнство“.
Правителството на Унгария отхвърля жалбите, подадени от редица европейски компании с аргумента, че това са временно въведени данъци, които ще важат до 2012 година. Позицията по медийния закон пък е, че той е изцяло в духа на нормите в Европейския съюз.
„Това е политически мотивирана и координирана атака“ от компаниите, които са недоволни от данъците в своите собствени държави, коментира държавният секретар в Министерството на публичната администрация и правосъдието в Унгария Золтан Ковач.
Очаква се тази седмица премиерът на Унгария Виктор Орбан да се срещне с високопоставени представители на ЕС, сред които е и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу.
За момента проблемните теми не са включени в дневния ред на срещата, „но все някой вероятно ще ги засегне“, коментира говорителят на ЕС Оливие Бей.
Търканията между ЕС и Унгария започнаха през миналата година, когато ЕС и Международният валутен фонд отправиха критики за начина, по който страната се опитва да се справи с проблемите си по отношение на бюджетния дефицит.
По-рано тази седмица стана ясно, че 13 от големите международни компании, действащи в Унгария, са изпратили писмо с оплакване до европейските институции заради новите данъци.
преди 13 години Мдааа, Унгария ужили чуждите компании и те се разпищяха. Естествено, ако беше ужилила гражданите си, ЕС щеше да счете това за вътрешна работа. Голеееми лицемери са това ЕС-есовците... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Най-важен е националния интерес и явно Унгарците здраво за натиснали крадците от международните компании по мазолите , че тея са отишли при корумпираните си слуги за помощ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар