Европейските пазари завършват търговията в петък с ръстове, след като инвеститорите реагираха на икономическите данни и финансовите отчети и докато се опитват да разберат накъде ще се движи паричната политика, пише CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи деня с 0,4% нагоре. Акциите на туристическите компании и тези за отдих се изкачиха с 2,4%, докато повечето сектори и основни борси се озоваха на зелено. Stoxx 600 като цяло имаше добра седмица, като се повиши с близо 3%.
европейски
Таблица: CNBC
В четвъртък Европейската централна банка обяви, че повишава лихвите с 50 базисни пункта. Това е първото подобно повишение от 11 години и се случва на фона на опасенията за ускоряващата се инфлация, които натежават над тези за забавянето на растежа заради войната в Украйна.
Днес бяха обявени още данни за индекса на намениджърите по поръчките, които показаха, че бизнес активността в еврозоната неочаквано се е свила през юли, тъй като спадът в производството е набрал скорост, а растежът на сектора на услугите се е забавил, докато растящите разходи принудиха потребителите да бъдат по-предпазливи.
Слабите данни, заедно със сходните данни за Германия и Франция, доведоха до спад на доходността на облигациите в блока.
Потребителските нагласи във Великобритания останаха на рекордно дъно през юли, докато ускоряващата се инфлация и нарастващите лихви продължават да натежават, сочат данни на GfK.
Британските продажби на дребно спаднаха с 0,1% през юни, показаха официални данни днес.
Френското министерство на финансите в четвъртък каза, че икономическият растеж на страната значително ще се забави през следващата година, с нарастването на геополитическите рискове, което ще забави напредъка по бюджетния дефицит на публичния сектор. Сега министерството очаква растежът на втората по големина икономика в еврозоната да се забави от 2,5% през 2022 г. до 1,4% през 2023 г.
Италианската политическа несигурност не показва сигнали да отшуми. Предсрочни избори бяха насрочени за 25 септември, след като премиерът Марио Драги подаде оставка след разпадане на коалиционното му правителство.
Руската централна банка пък шокира пазара, намалявайки лихвите със 150 базисни пункта, с което ключовата лихва достигна 8%. Това се случва в момент, в който Москва продължава да адаптира икономиката си към международните санкции.
Финансови отчети днес обявиха Thales, Danske Bank, Norsk Hydro, Hermes, Sika и Lonza, както и други.
На корпоративния фронт цента на акциите на Uniper се срина с близо 30%, след като компанията сключи спасителна сделка с германското правителство за 15 млрд. евро. Чрез нея държавата ще поеме 30-процентен дял в компанията.
На върха на европейския индекс на сините чипове се озова шведската компания за облачни услуги Sinch, чиито акции повишиха стойността си с 14%, възстановявайки се от спада в четвъртък, когато главният изпълнителен директор обяви, че се оттегля.