„Основните фактори за спада на еврото са свързани с рецесията, а основните страхове са предизвикани от спирането на руския газ за Европа. Икономиката на Европа и без това не е в цветущо състояние, а енергийният пазар вече повече от година е на рекордни стойности. Това притиска много сериозно индустриалната активност и дори я пренасочва към други места, като САЩ. Опасенията, че руският газ ще спре напълно преди Европа да успее да си напълни хранилищата, са много сериозни, а това ще бъде изключително тежък удар, който ще доведе до тежка рецесия и спад в икономическата активност в Европа“, коментира той.
По думите му, инвеститорите реагират предварително, като разпродават евро и купуват американски долари.
„Паритет между еврото и долара изглежда неизбежен. В момента виждаме тотален срив на европейската валута”, подчерта финансистът.
Петров напомни, че ерото е в дългосрочен низходящ тренд още от 2007-2008 година, от предишната криза.
„Глобалната финансова криза отключи серия от кризи в Европа и ако погледнем по-дългосрочна графика, ще видим, че при евро-долар има дългосрочен низходящ тренд и това движение, което виждаме в последните дни, просто е продължение на една дългосрочна тенденция. Тя много трудно би се обърнала при сегашната икономическа ситуация“, убеден е финансовият анализатор.
Според него, единственият фактор, който подкрепя еврото спрямо долара е, че в цената на долара също са включени огромно количество повишения на лихвите и вероятността Фед да не успее да оправдае очакванията да вдигне лихвите до 3,75-4% до края на годината в САЩ.
„Няма как подобно поевтиняване на единната валута да не се отрази на инфлационния натиск. В тези пазарни настроения акциите също не се държат много добре и виждаме понижение и там“, посочи Борис Петров.
Що се отнася до решенията, които предстои да вземе Европейската централна банка на предстоящото си заседание, той смята, че за ЕЦБ ситуацията е много сложна и за банката няма правилно решение. „ЕЦБ е в мат. Ако започне да вдига лихвите при сегашното състояние на икономиката, това означава да задълбочи проблемите и почти сигурната рецесия. Ако задържи лихвите ниски, ще е убийствено за спестителите“, посочи финансистът.
Още за движенията на валутните пазари може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.