IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Климатичният стрес тест на ЕЦБ се оказа леко изпитание

Нито един от сценариите не води до значителни загуби за кредиторите, твърдят представители на шест участващи банки

14:01 | 06.07.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Наводнение в Италия в близост до езерото Комо. <em>Снимка: ЕРА</em></p>

Наводнение в Италия в близост до езерото Комо. Снимка: ЕРА

Проведената от Европейската централна банка забележителна проверка на устойчивостта на банките спрямо финансовите и икономическите последици от глобалното затопляне се е оказала далеч по-благоприятна, отколкото много институции са очаквали, твърди Bloomberg, позовавайки се на информирани източници.

Дори и най-тежките хипотетични сценарии на климатичния стрес тест няма да доведат до загуби, които да разкъсат значително капиталовите буфери, заявиха представители на шестте големи банки от еврозоната, участвали в теста. ЕЦБ планира да публикува резултатите от теста на 8 юли.

Тестът изискваше от банките да оценят риска, пред който биха били изправени, ако нарастващите климатични катастрофи (пожари, наводнения и др.) намалят стойността на недвижимите имоти или ако нарастващите цени на въглеродния диоксид доведат до фалит техни корпоративни клиенти.

Въпреки че тестът беше замислен предимно като упражнение, сега браншът използва резултатите, за да се противопостави на идеите на някои регулаторни органи, които искат да му наложат по-високи резерви за климатичните рискове.

Журналистите от Bloomberg са разговаряли за теста с банки от четири държави. Всички те заявяват, че остават над минималните капиталови изисквания при сценариите на упражнението. Тези сценарии включват „горещ дом" (Hot House), при който политиците не предприемат никакви действия и глобалното затопляне се повишава с до около 3 градуса по Целзий.

Без данни за отделните банки

Евентуалните резултати са облекчение за банките, свикнали със стрес тестовете, при които се отчитат големи икономически сътресения, за да се оцени финансовата им стабилност. Висши служители в институциите поясняват, че те се възползват от смекчаващи фактори, като например разпределянето на загубите във времето и възможността да коригират балансите си през следващите десетилетия.

ЕЦБ вече заяви предварително, че няма да показва данни за отделните банки, когато публикува резултатите, и че този стрес тест няма да окаже влияние върху капиталовите изисквания. Говорител на ЕЦБ не коментира данните от банките.

Регулаторът обвини по-рано банките, че техните данни и модели не са достатъчни за изчисляване на риска, свързан с изменението на климата. Освен това първият тест се отнасял само за част от балансите на банките, така че може да не даде пълна представа за рисковете.

Според един от банкерите при страховития сценарий Hot House по-ниските цени на енергоизточниците са спомогнали да се компенсира тежкото въздействие върху икономиката. По-слабият ръст на кредитите през този период също означавал, че банките са имали по-малко за губене, казва друг банкер.

Друг сценарий предполага хаотичен преход, при който правителствата са принудени да повишат цените на въглеродните емисии, след като първоначално не са предприели навременни действия. Според респондентите този сценарий води до по-висок дял на необслужваните кредити.

Като цяло приходите на банките ще са достатъчни, за да компенсират загубите при различните сценарии, смятат анкетираните. Ключов фактор в дългосрочните сценарии е и фактът, че банките можели да предположат, че ще разполагат с достатъчно време, за да намалят кредитирането на по-рискови клиенти, като например производители на стомана или интензивни земеделски дейности.

Банкерите обаче заявиха, че при следващия стрес тест за климата може да се използват по-строги параметри. Той може да бъде проведен през следващата година от Европейския банков орган.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още