Австрийското правителство ще препоръча на индустрията преминаване от природен газ на петрол като алтернатива при криза и спирането на доставките от Русия, коментира енергийният министър на страната Леоноре Гевесер, цитирана от Ройтерс.
Природният газ е от съществено значение за промишлеността в страната - за производство на стомана и хартия, както и за производство на топлинна енергия. По отношение на производството на електроенергия обаче Австрия разчита основно на своите водни електроцентрали и има много малък брой газови централи.
Виена разчита на Русия за около 80% от газа, който потребява. От началото на руската военна инвазия в Украйна страната търси алтернативи на руския газ и се стреми да напълни газохранилищата си.
Гевесер коментира по време на брифинг във вторник (5 юли), че ще поиска от индустрията и топлофикациите да изградят възможности за преминаване към алтернативни горива, като в повечето случаи това ще бъде петрол.
Тази мярка трябва да получи одобрението на австийския парламент, посочва Ройтерс. Според анализите на Министерството на енергетиката в страната от нея ще се възползват основно топлоцентралите.
По данни на OMV в момента Австрия получава около 60% от договорения природен газ от Русия и доставките леко се увеличават спрямо миналия месец. Към този момент властите в страната не обмислят обявяване на извънредно положение. Доставките на газ към клиентите на OMV са гарантирани, казват още от компанията. При недостиг ще се търсят количества от спот пазарите или от газохранилищата.


“Свободата няма посока”: 33 творци откриват сборна изложба във Варна
Къде и как да изхвърлим разделно отпадъците си във Варна?
Между 50 и 500 лева: Колко харчим за коледна украса?
Общинските съветници, съдени с Коцев, искат преразглеждане на мерките им за неотклонение
До края на тази година трябва да бъде възложено техническо обследване на Аспаруховия мост
БАН през 2025 г.: Овладей енергията на звездите и предскажи гнева на земята
Младите се лъжат, че контролират информацията. Залагат и губят всичко
Blackrock смята, че 2026г ще е година на диференциация
Миран от Фед каза, че инфлацията е близо до целта
ЕС затяга санкциите срещу Беларус след хода на САЩ да привлече Минск
Полицаи получиха "умни" очила за борба с нарушители
ID. Polo - избор от 4 двигателя и цена под 25 000 евро
Audi възражда легенда от 90-те години
Топ 10 на най-бавните коли от 0 до 100 км/ч
Maserati се отказа от 4-цилиндровия си мотор
"Алфа Рисърч": ГЕРБ остават първа политическа с 21%, ИТН няма да влязат в НС
Наднорменото тегло е болест: Има възможности за лечение
В Одрин се оплакват от фалшиви 50 лв., използвани от български туристи
Терзиев: СОС да възложи на Световната банка анализ на "Топлофикация - София"
38-годишен затворник почина в линейката, разследват причините
преди 3 години така или иначе последните 100г. ги проспахте, няма как да се върнете с оше 100. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Към 2050 ще насърчават преминаването от петрол към въглища. Бързо се връщаме 100 години назад :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар