По-високите разходи за суровини и логистика, както и промяната в производството и по-ниската инсталационна мощност са довели до по-големи загуби при германския производител на вятърни турбини Nordex през първото тримесечие.
„Началото на 2022 г. беше трудно и със сигурност протече по различен начин от очакванията на всички", заяви главният изпълнителен директор Хосе Луис Бланко. „Ситуацията с разходите остава нестабилна и има значителни смущения във веригата за доставки“. Nordex SE потвърди прогнозата си, която понижи през май. Цената на акциите намаля в началото на търговията, но след това ограничи понижението.
Анализаторите на Metzler предполагат, че по този начин Nordex е завършил най-слабото си тримесечие за тази година. Потвърждавайки целите си, компанията има перспективата да удвои продажбите си през следващите тримесечия и да намали значително загубите си, поясняват специалистите. На фона на рязкото покачване на цените на електроенергията би трябвало да могат да се приложат по-високи цени за операторите на централи, което ще увеличи перспективите за печалбата. Анализаторите на Citigroup пишат, че сега е важно да се изготви надеждна пътна карта за финансовия отчет. Като цяло се очаква увеличение на капитала, пише DPA.
През първите три месеца на годината приходите спадат с една четвърт до 933 млн. евро на годишна база. Коригираната оперативна печалба преди лихви, данъци, обезценяване и амортизация (EBITDA) и преди разходите за преструктуриране на производството е минус 52 млн. евро (загуба) след печалба от 10,4 млн. евро през същия период на миналата година. По този начин коригираният марж на EBITDA е минус 5,6%. Включвайки разходите за преструктуриране, маржът възлиза на 13,9%. Nordex увеличива консолидираната си загуба от 54,7 млн. евро на 150,5 млн. евро.
През първото тримесечие Nordex е инсталирала турбини с общ капацитет от 867 мегавата (MW) в сравнение с 1453 мегавата през същия период на предходната година. Постъпленията от поръчки, с изключение на сервизната дейност, възлизат на 903 млн. евро при номинална мощност от 1165 MW в сравнение с 911 млн. евро и 1247 MW през същия период на предходната година.
За текущата година дружеството продължава да очаква приходи в размер на 5,2-5,7 млрд. евро и марж на EBITDA от минус 4% до 0%. Това включва всички еднократни и неоперативни разходи. Nordex също така потвърди средносрочната си цел за марж на EBITDA от 8%.
Първоначално Nordex планираше да представи данните си за първото тримесечие в началото на май. Публикуването им обаче беше отложено поради кибератака. Заради това забавяне акциите бяха извадени от индексите SDAX и TecDAX, защото според германските закони данните трябва да бъдат представени в рамките на 75 дни след края на отчетния период.
преди 2 години Дали ... ?! ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Някой да е изненадан? Закономерно удариха на камък. Вятърничавите мелници и лунните фотки не могат да бъдат основа за сериозна енергетика. На всичкото тогоре, не са в състояние да се изплатят в разумни срокове, а рециклирането на отпадъците от тях е все още нерешен проблем, предполагащ значителни инвестиции за това. Ама да му мислят други за това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар