Издадените от централните банки дигитални пари рискуват да се превърнат в скъпоструваща загуба на време, предупреждават от мозъчния тръст Център за европейска реформа.
Европа – една от най-развитите икономики, обмислящи подобна инициатива – трябва вместо това да прилага регулации, за да направи плащанията по-достъпни и по-конкурентни, посочват от базираната в Лондон организация в доклад, цитиран от Bloomberg. В него предупреждават, че ползите за финансите и поверителността няма да са достатъчни, за да убедят потребителите да използват дигиталните пари, известни и като CBDC.
„Без широко приемане CBDC ще са един скъпоструващ провал и няма да направят много за постигането на целите на централните банки“, коментира Зак Майерс, старши изследовател на центъра. „ЕС не трябва да се разсейва с възможността за дигитално евро – която може да звучи впечатляващо и вълнуващо, но може да донесе на европейците малко нови ползи, от които те не могат да се възползват сега“, допълва той.
Възможността за дигитални валути на централните банки е проучвана от около 100 страни по света, като според привържениците ѝ тя ще насърчи финансовото включване и ще понижи разходите за електронни плащания.
Страни пионери като Бахамите и Нигерия вече пуснаха за употреба свои дигитални пари. От своя страна властите в Европа заявиха, че ще гарантират, че бъдещото дигитално евро ще е достатъчно привлекателно, за да не бъде пренебрегнато за сметка на други частни средства за плащания. Европейската централна банка вече заяви, че се готви да пусне своя монета през идните години.
преди 2 години Дигиталните пари ще пребъдат. Не защото ще бъдат "приети", а защото ще бъдат "наложени". Така контролът над населението ще бъде още по-лесен. Просто им трябва време да ги дообмислят, и чакат да вземат идеи от Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар