Европейският съюз не е изпълнил целта си да изразходва 20% от бюджета си преди 2020 г. за борба с изменението на климата и е надценил зелените си разходи, за да твърди, че целта е била постигната, заяви Европейската сметна палата (ЕСП), цитирана от Ройтерс.
ЕС се ангажира да похарчи поне 20% от бюджета си за 2014-2020 г. за мерки за ограничаване изменението на климата, а по свои сметки е постигнал точно целта си, като е похарчил 216 млрд. евро за периода.
Одиторите обаче твърдят, че блокът е надценил разходите си за климата с най-малко 72 млрд. евро, а действителната сuма вероятно е по-близо до 144 млрд. евро, или 13% от общия бюджет.
„Не всички отчетени разходи, свързани с климата, в рамките на бюджета на ЕС, всъщност са от значение за действията в областта на климата“, коментира Жоел Елвингер, представител на Европейската сметна палата.
Субсидиите за селско стопанство съставляват 80% от разходите за „климата“, за които одиторите казват, че са неправилно обозначени. Въпреки че някои схеми имат солиден принос за борбата с изменението на климата, например чрез обогатяване на съхранението на въглерод в почвата, други са имали слабо въздействие, като диверсификацията на културите, посочват от сметната палата.
В официалния си отговор Европейската комисия стои зад твърдението си, че целта от 20% е изпълнена, но прие някои от препоръките на одиторите, включителна тази за използването на научни доказателства за оценка на приноса на разходите за селско стопанство в борбата с измененията на климата.
„Комисията не споделя мнението на ЕСП, че отчитането на мерките за климата е ненадеждно“, гласи съобщението.
ЕС прави оценка на разходите въз основа на очаквания принос към справянето с климатичните промени. Одиторите казват, че тази система е „изпълнена със слабости“, включва множество приблизителни стойности и е ненадеждна, тъй като не оценява реалното въздействие на проектите, след като парите бъдат изразходвани.
Одиторите предупредиха, че ЕС не е отстранила вратичките в системата си за проследяване на разходите за климата, което потенциално вреди на новата цел да изразходва 30% от бюджета на ЕС за 2021-2027 г. и 37% от средствата на блока за възстановяване от Covid-19 за действия в областта на климата.
преди 2 години Prost narod slaba darjava отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години *** народ слаб Брюксел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Борели се били. Климата си има цикличност. Единственото което правят е да скубят хората. отговор Сигнализирай за неуместен коментар