IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК предлага нарушаването на санкциите срещу Русия да бъде престъпление

Този ход ще позволи на европейските правителства да конфискуват активи на компании и физически лица, които са нарушили ограниченията срещу Москва

16:45 | 25.05.22 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската комисия предложи днес да направи нарушаването на санкциите на Европейския съюз (ЕС) срещу Русия престъпление – ход, който ще позволи на европейските правителства да конфискуват активи на компании и физически лица, които са нарушили ограниченията срещу Москва, съобщава Ройтерс.

Нарушаването на европейските санкции срещу Русия в момента е престъпление в 12 страни от ЕС. То е или административно, или наказателно нарушение в 13 страни, а две го третират само като административно нарушение, заяви еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейнолдс. Наказанията за нарушаване на санкциите съответно варират в ЕС.

Предложението на Комисията цели да унифицира този подход, за да направи избягването на санкции сериозно престъпление за всички страни членки в 27-членния блок, каза Рейнолдс на пресконференция.

„Днешните предложения целят да гарантират, че активите на физически и юридически лица, които нарушават ограничителните мерки, могат ефективно да бъдат конфискувани в бъдеще“, каза Комисията в изявление.

ЕС засега е замразил физически активи за 10 млрд. евро и над 20 млрд. евро в банкови сметки на руски олигарси, помагащи на усилията на Кремъл във войната в Украйна.

Преди тези активи да могат да бъдат конфискувани и разпродадени обаче олигарсите ще трябва първо да бъдат осъдени или че се опитват да избегнат санкциите, или в други престъпления, а замразените активи да бъдат свързани само с това престъпление.

Новият закон на ЕС, който трябва да бъде единодушно одобрен от всички правителства в ЕС и от мнозинство в Европейския парламент, ще наказва и онези, които помагат за нарушаването на санкциите, например адвокати или банкери, работещи с тези, заобикалящи ограниченията.

Комисията предлага още да направи като цяло по-лесно конфискуването на активи на престъпни лица в ЕС, което прави възможно налагането на заповед за незабавно замразяване, за да се предотврати преместването на активите, преди това да бъде потвърдено със съдебна заповед.

Комисията оценява годишните приходи на престъпни групировки в ЕС на 139 млрд. евро, само 2% от които са замразени от властите. Само половината от замразените активи по-късно са били конфискувани.

„С новата директива ще бъдем много по-ефективни в това“, заяви еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон.

Много страни в ЕС нямат достатъчно стабилни правни рамки, за да конфискуват престъпни активи, което улеснява престъпниците да укриват ресурсите си и да печелят от незаконни дейности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:42 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
Кисимов
преди 2 години
Спазването на международните санкции е вече криминализирано в Русия, самите санкции не са одобрени от ООН, незаконни са и всяко противоречене на Русия в качеството й на член на съвета за сигурност трябва да се криминализира, така както е в Русия - 10-15 години затвор
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 3
corner
преди 2 години
Това са политически решения ! - къде в ЕС видяхте право...... , икономика , или нещо сериозно .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 3
cyclop
преди 2 години
Скоро и говоренето против спорни политики на ЕС ще бъде престъпление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
ЕК окончателно се демаскира като тоталитарна организация. Нещо, свободна търговия, ала-бала? А тия санкции законни ли са? Ами ако Русия обяви за престъпление износът на нефт и газ за ЕС? Какво ще прави ЕК тогава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още