Европейските пазари завършиха с ръст сесията в петък в унисон с повишенията на световните пазари в края на още една волатилна седмица, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 прибави 0,5% към стойността си в края на търговията, а секторите на туризма и на развлеченията отбелязаха ръст от 2%и поведоха ръстовете. Почти всички сектори и големи борси се озоваха на положителна територия.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 се повиши с 1,19% до ниво от 7389,98 пункта. Германският DAX напредна с 0,72% до равнище от 13 981,91 пункта. Френският CAC 40 отбеляза ръст от 0,2% и завърши седмицата на ниво от 6285,24 пункта.
Европейските борси все пак отчетоха понижение за седмицата, след като в четвъртък записаха големи спадове заради притеснения от инфлацията и слабите отчети на американски компании за търговия на дребно, които подкопаха глобалните нагласи.
Инвеститорите продължават да следят войната в Украйна и геополитическите последици от нея, които водят до рязко поскъпване на енергията и на храните в цял свят. Световната продоволствена програма съобщи, че ако пристанищата в Украйна не бъдат повторно отворени, това ще е равносилно на обявяване на война на световната продоволствена сигурност.
Войната вероятно ще продължи през лятото, а може би и след това въпреки признаците, че части от страната се връщат към известна нормалност, съобщи съветникът на украинския президент Олексий Арестович пред NBC News.
В петък главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринчас заяви пред CNBC, че лидерите очакват нарушенията, свързани с веригите за доставка, да се успокоят в идните месеци, което ще смекчи натиска върху някои глобални цени. Той обаче предупреди, че все още има редица рискове пред перспективите.
„Виждаме блокадите в Китай, които се удължават, и това може да доведе до нови нарушения, виждаме повишаването на цените на енергията и може би на цените на храните, което се отразява на общата инфлация“, отбеляза Гуринчас.
„Очакваме инфлацията да стане по-умерена през второто полугодие на годината и през 2023 г., но може да имаме лоши изненади“, допълни той.
В макроикономически план производствените цени в Германия са се повишили с 33,5% на годишна база през април, което е нов годишен рекорд, тъй като войната в Украйна тласка рязко нагоре цените на енергията в най-голямата икономика в Европа.
Продажбите на дребно във Великобритания се увеличиха неочаквано през април с 1,4% на месечна база, съобщи Националната статистическа служба на Великобритания в петък. Но икономисти очакват това да е краткотрайно отклонение от низходящата траектория.
На корпоративния фронт книжата на датската компания Rockwool International поскъпнаха с 8% и тя се изстреля на върха на Stoxx 600, след като публикува отчета си за първото тримесечие.
На дъното на индекса швейцарската компания за луксозни стоки Richemont записа спад от 13% след обявяването на резултатите си за цялата година.