IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК очаква България и още пет страни да въведат правилата за елтаксуване на пътя

Европейската комисия ще предприеме правни действия срещу държави членки при неизпълнение на изисквания в няколко сектора на политиката на ЕС

17:22 | 19.05.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Европейската комисия е изпратила днес мотивирани становища до България, Белгия, Унгария, Ирландия, Полша и Португалия за това, че не са съобщили какви мерки са предприели за въвеждане на европейските правила за електронно пътно таксуване. Таксуването предвижда ползвателите на пътищата в Европейския съюз да могат да плащат с един договор за абонамент, да имат един доставчик на услуга и едно бордово устройство, което обхваща всички държави в Общността.

От ЕК напомниха, че крайният срок за въвеждане на правилата изтече на 19 октомври 2021 г., а досега седемте държави не са съобщили за предприетите мерки. Ако ЕК не получи задоволителен отговор до два месеца, може да се обърне към Съда на ЕС, се посочва в съобщението.

Рибарство и морско дело

В същотов реме България и Испания са уведомени с официални писма от ЕК да изготвят своите морски пространствени планове. С тях те трябва да гарантират правилното прилагане на европейската директива по която се организират човешките дейности в морските райони, така че да се постигнат различни екологични, икономически и социални цели.

Сред тях са развитието на устойчива синя икономика, устойчивото използване на морските ресурси и опазването на здравите морски екосистеми и биологичното разнообразие, които са съществена част от Европейския зелен пакт. С директивата беше въведено изискване крайбрежните държави членки да изготвят морски пространствени планове най-късно до 31 март 2021 г. България и Испания разполагат с два месеца, за да отговорят на писмото на ЕК и да отстранят недостатъците, посочени от Комисията. При липса на задоволителен отговор тя може да реши да издаде мотивирано становище.

Законна миграция

Комисията призовава България да използва нов формат на картите за разрешение за пребиваване, издавани на гражданите на държави извън ЕС. Регламентът беше изменен през 2017 г. с изискване в него да има защитни елементи, които се основават на биометрични данни. Нашата страна все още не издава новите разрешения за пребиваване, които трябваше да бъдат въведени до 10 юли 2020 г. България разполага с два месеца, за да спази изискванията.

Непарични плащания

Европейската комисия настоява България, Белгия и Чехия да спазват правилата на ЕС що се отнася до борбата с измамите и подправянето на непарични платежни средства. От Комисията искат да разберат как трите страни са въвели изискванията на европейска директива в националното си законодателство, чийто срок беше 31 май 2021 г.

С директивата се криминализират кражбата на идентификационни данни за достъп при плащане и злоупотребата с такива данни, както и тяхната по-нататъшна продажба и разпространение. Тя обхваща непаричните операции, извършвани с всякакъв вид платежни инструменти, включително банкови карти, но и виртуални инструменти като мобилните плащания.

Тъй като Белгия, България и Чехия не спазиха първоначалния срок за транспониране, през юли 2021 г. Комисията изпрати на трите държави членки официално уведомително писмо, а отговорите им получи през септември 2021 г. От тях обаче не става ясно как са въведени мерките и страните разполагат с два месеца, за да променят това. В противен случай Комисията може да реши да сезира Съда на Европейския съюз.

Авторско право

Комисията настоятелно призовава десет страни от ЕС, сред които и България, изцяло да транспонират в националното си право правилата на Евросъюза, що се отнася упражняването на авторското право и сродните му права, приложими за определени онлайн предавания. Другите държави са Кипър, Гърция, Ирландия, Латвия, Полша, Португалия, Словения, Словакия и Финландия.

Днес Комисията изпрати също така мотивирани становища до 13 страни, като в списъка е включена и България, за това, че не са уведомили ЕК за мерките за транспониране на правилата относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар, както изисква европейска директива.

Белгия, България, Кипър, Дания, Гърция, Франция, Латвия, Полша, Португалия, Словения, Словакия, Финландия и Швеция трябва да модернизират правилата относно авторското право, така че потребителите и творците да се възползват максимално от цифровия свят. Двете директиви защитават носителите на права от различни сектори, като стимулират създаването и разпространението на повече съдържание с висока стойност. Те осигуряват по-голям избор на съдържание за потребителите чрез намаляване на разходите по сделките и улесняване на разпространението на радио- и телевизионни програми в ЕС.

Държавите членки трябва да въведат тези правила без допълнително забавяне, което ще позволи на гражданите на ЕС, творческите сектори, пресата, изследователите, преподавателите и институциите в областта на културното наследство, както и на доставчиците на услуги в ЕС да започнат да се възползват от тях.

На 23 юли 2021 г. Комисията започна производството за установяване на нарушение, като изпрати официални писма на държавите членки, които не бяха уведомили за пълното транспониране на двете директиви. Днес Комисията предприе последващи действия с мотивирани становища и даде двумесечен срок на държавите членки да коригират положението и да приемат национални мерки за транспониране на двете директиви.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:44 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
Shadow1
преди 2 години
Мисля че първо ЕС трябва да принуди България да въведе опростена процедура за търсене на персонална наказателна отговорност за висши държавни чиновници (началник отдел и нагоре) за бездействие и продължителна липса на резултати. Иначе всички тези производства които води ощетяват бюджета, а всички чиновници, от които зависят тези промени остават незасегнати и скрити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още