Германският индустриален концерн Siemens се оттегля напълно от Русия след около 170 години присъствие там.
„Осъждаме войната в Украйна и решихме да прекратим промишлените си дейности в Русия в рамките на организиран процес", заяви главният изпълнителен директор Роланд Буш в Мюнхен в четвъртък, цитиран от Handelsblatt.
В началото на март технологичната група вече обяви, че няма да прави нов бизнес с Русия. Въпреки това дългосрочните договори за услуги трябваше да продължат да се изпълняват за момента. Сега обаче компанията заяви, че иска да прекрати дейността си, включително и тази по обслужване и поддръжка. „Това решение не беше лесно за нас, тъй като сме длъжни да се грижим за нашите служители и за дългогодишните отношения с клиентите на пазар, на който работим от около 170 години", каза Буш.
През последното тримесечие наложените на Русия санкции вече са оказали значителен натиск върху резултатите на Siemens. Обезценките и другите разходи - главно в железопътното подразделение - са натоварили печалбата след данъци с 600 млн. евро през второто тримесечие на фискалната година 2021/22, която приключва на 30 септември. Сега може да бъде добавена още една трицифрена сума в милиони евро – в диапазона от 100 до 500 млн. евро.
Главно заради ефекта от Русия печалбата на Siemens от януари до март е намаляла наполовина до 1,2 млрд. евро. Оперативната печалба на индустриалния бизнес спада с 13% на годишна база до малко под 1,8 млрд. евро.
В момента търсенето при Siemens е по-високо от очакваното - особено в звеното Digital Industries с автоматизацията и индустриалния софтуер. През второто тримесечие приходите на групата са се увеличили със съпоставими 7% до 17 млрд. евро, а новите поръчки са нараснали с 22% до малко под 21 млрд. евро.
Оттеглянето от Русия е трудно за Siemens
Буш повиши целите за растеж на подразделенията „Цифрови индустрии“ и „Интелигентната инфраструктура“, докато при железопътните технологии ще има стагнация. Siemens очаква сравнителен ръст от шест до осем процента за цялата група през 2021/22 г.
Решението за пълно изтегляне от Русия е много по-трудно за компании като Siemens, отколкото за фирми, които продават потребителски стоки в страната. Договорите за поддръжка на влаковете на Siemens често продължават десетилетия.
Компанията развива дейност в Русия от 1852 г. насам и има над 1000 служители в страната. По данни на компанията руският ѝ бизнес представлява по-малко от 1% от приходите на Siemens.
Конфликтът в Украйна е сложен казус за Siemens. След анексирането на Крим Русия е доставила две произведени от базираната в Мюнхен компания газови турбини именно в Крим – в противоречие с договора за покупка и желанието на Siemens и въпреки санкциите на ЕС.
Тогава руският президент Владимир Путин му е казал неистина, обясни бившият главен изпълнителен директор на Siemens Джо Кезер в интервю за Handelsblatt. Кезер, сега ръководител на надзорния съвет на Siemens Energy, посети Путин в началото на кримската криза през 2014 г. и си е мислил, че става дума за „краткосрочни сътресения". „Това беше грешка, от която си взех поука", казва Кезер.
Неговият наследник Роланд Буш сега напълно прекъсва връзките на концерна с Русия. По този начин Siemens следва примера на много други западни компании. След първоначални колебания SAP също реши да прекрати бизнес отношенията си със съществуващите клиенти.
преди 2 години Ами махайте се, като не ви отърва. Пазари бол и сичките плачат точно за ТИЯ. Ахъм, плачат "на вЪрба". отговор Сигнализирай за неуместен коментар