Русия има достатъчно купувачи на природен газ и не е зависима от Запада, смята руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс.
"Нека Западът да плаща повече от газа, който потребява от Руската федерация, и нека обясни на своите граждани защо те трябва да станат по-бедни", коментира Лавров, който участва в конференция в Оман.
От 1 април Москва поиска "враждебните" страни, към които причисли целия Европейски съюз, да заплащат за природния газ в рубли, предлагайки специална схема. Тя предвижда клиентите на "Газпром" да внасят сумите във валутите по договор в специална сметка в "Газпромбанк", средствата да се обменят в рубли през Московската борса, след това те да бъдат внасени по втора сметка в рубли и преведени към "Газпром".
Анализите на българските власти показаха, че това предложение крие рискове, свързани с невъзможността да бъде контролиран курсът, по който се обменя валутата, нито времето, за което биха се извършили трансакциите. Затова и България отказа да плаща по този начин и "Газпром" спря доставките на природен газ към страната.
На останалите държави в ЕС тепърва предстоят плащания за руския газ и като цяло повечето също отказват да се съобразят с искането. През миналия уикнед стана ясно, че "Газпром" предлага лека промяна в схемата - превалутирането да става не на борсата, а през Националния клирингов център. На този етап още няма яснота от Брюксел дали това би променило мнението, че схемата е нарушение на санкциите, които бяха наложени срещу Русия заради военната инвазия в Украйна.
Европа е основният пазар на "Газпром", която изнася малки количества газ и към Китай. По данни на на самата компания през 2021 година Китай е получил около 10 млрд. куб. метра руски газ. Доставките за Европа надхвърлят 180 млрд. куб. метра.
На 4 февруари по време на посещението на руския президент Владимир Путин в Пекин бяха подписани няколко енергийни споразумения, които предвиждат увеличаване на доставките с 10 млрд. куб. метра до общо 48 млрд. куб. метра годишно, което обаче предвижда и реализацията на газопровода "Силата на Сибир 2". Проектът е все още на фаза проектиране и не е ясно кога строителството на газопровода с обща дължина около 7000 километра ще започне.
След реализацията на проекта износът към Китай ще бъде съизмерим с този за Германия през миналата година.
преди 2 години Така е друзя, никой не спори, че имате много куповачи на природен газ. Успех, да спечелите много рубли! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ха, ха - да им пожелаем успех в търговията с азиатските другаре! отговор Сигнализирай за неуместен коментар