Жените постепенно навлизат все повече по високите етажи на германските публични компании. По данни на организацията Frauen in die Aufsichtsräte (Fidar) делът на жените мениджъри в управителните съвети на 40-те компании от Dax е нараснал от 18,5 на 19,1 % от началото на годината (към 6 май). Освен това се очаква в бъдеще две от най-силните компании на фондовия пазар да бъдат ръководени само от жени.
Заместник-председателят на Fidar Аня Зенг приветства тенденцията, но призовава за по-нататъшен напредък.
„Най-накрая има раздвижване в управленските етажи на висшата борсова лига", казва Зенг, имайки предвид и назначаването на Карла Кривет за председател на управителния съвет на диализната компания Fresenius Medical Care от 2023 г. Досега председателката на управителния съвет на фармацевтичната и технологична група Merck Белен Гарихо бе единствената жена, която самостоятелно ръководи концерн от Dax.
Германия обаче продължава да изостава в областта на равноправието, критикува Зенг. В други страни жените изпълнителни директори отдавна са нещо обичайно. Според Зенг новите разпоредби за назначаването на повече жени в бордовете на директорите ще гарантират, че все повече жени мениджъри ще навлязат във висшите ешелони още преди влизането в сила на разпоредбите през август.
Бундестагът и Бундесратът внесоха законопроекта през юни миналата година. В него се предвижда, че в бъдеще в съвета на директорите на търгуваните на борсата дружества и на дружествата с равноправно съучастие с повече от 2000 служители и повече от трима членове на съвета на директорите трябва да има поне една жена. Това правило ще влезе в сила от 1 август тази година при назначаването на нови служители на постовете.
Според данните в половината от 40-те компании от Dax делът на жените във висшия мениджмънт вече е 20% или повече. „Това показва, че има достатъчно квалифицирани жени за висшите постове в икономиката", казва Зенг. Въпреки това квотата за половете в надзорните съвети и изискването за минимално акционерно участие в изпълнителните съвети ще се прилагат за твърде малко дружества.
„Разнообразието в управлението на компаниите трябва да се превърне в норма и за корпорациите от Dax, които не са обхванати от регламентите, както и за други частни и публични компании", настоява заместник-председателят на Fidar.
преди 2 години На кой мо пука? Няма никакъв икономически смисъл да се отчита пола на директорите. Позициите трябва да се заемат от най-квалифицирания за длъжността. Точка. Хората не са еднакво способни и е погрешно да се слагат квоти за жени/***/инвалиди/обратни и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години не е за хвалене това.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Интересно че грам не расте броят на жените водопроводчици, автомонтьори, електротехници, шпакловчици, заварчици. Германия продължава да изостава в областта на равноправието. Трябват нови разпоредби за назначаването на повече жени в тези професии, които ще гарантират, че все повече жени ще навлязат в браншове където са изолирани поради ПАТРИАРХИЯТА. Освен ако целта ... не е "равноправие"... а някакви други, фалшиви, насилени, съмнителни цели... но какво ли разбирам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар