„Титанична битка за демокрацията и Европа. Сблъскват се две визии за развитието на Франция и на Европа – на идеята на Еманюел Макрон за отворена, космополитна и либерална Франция срещу изолационистката политика на Льо Пен, базирана на идентичността и суверенитета“, коментира тя историческите избори във Франция.
Според политолога Макрон е безспорен лидер в Европейският съюз и като такъв има голяма роля в опитите за разрешаването на конфликта в Украйна, но този „европейски багаж“ му изиграва лоша шега у дома. „Към него се отправят критики, че е по-загрижен за войната в Украйна отколкото за френските пенсионери и обикновени хора“, посочи проф. Кръстева.
Тя преценява, че Льо Пен е успяла да заеме второто място заради смекчаването на екстремистката си реторика и залагането на по-социални послания, които заемат две трети от кампанията ѝ. Въпреки доскорошните ѝ топли взаимоотношения с Путин и неизплатеният заем към руска банка, според Кръстева „ефектът на войната в Украйна върху френските избори е много парадоксален“.
Тя е на мнение, че Льо Пен се позиционира като говорител на обикновените френски граждани, които са много по-заинтересовани от всекидневните си проблеми отколкото от международните конфликти.
По думите на проф. Кръстева във Франция „има много работещи в периферията на обществото, които не са доволни от качеството си на живот“ и те могат да се окажат ключови за определянето на изхода от изборите.
„Франция ще се превърне в първата страна в Европа, където няма класическа десница“, посочи политологът. Анна Кръстева смята, че именно заради това недоволство „класическата политическа схема във Франция бе разтърсена“. „Класическата дясна партия на републиканците получи рекордно нисък вот под границата на петте процента, което означава че за в бъдеще те ще трябва да финансират кампаниите си сами без държавна субсидия. Социалистическата партия пък удари дъното с 1,74%. За сметка на това сред младите избиратели всеки трети е гласувал за левия популист Жан Люк Меланшон, който зае третото място след Льо Пен“, обясни политологът.
Според Кръстева предстои „титанична битка за всеки избирател“ през следващите две седмици. Тя смята, че Макрон има предимство заради опита си при потушаването на протестите на жълтите жилетки. „Тогава той организира всенародно допитване и се срещаше всекидневно с граждани от цялата страна“, припомня тя.
Как ще гласуват французите на втория тур на президентските избори? Как войната в Украйна ще се отрази на президентския вот във Франция? Желае ли промяна френското общество? Ще успее ли Франция да запази ниското ниво на безработица? Ще спечели ли Марин Льо Пен с проекта си за референдум за миграционната политика и реформа в ЕС? От какво ще зависи изходът в съревнованието за френски президент след втория тур след две седмици?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.