IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК очаква Малта да се откаже и от новата си схема за "златни паспорти"

Комисията започна нова наказателна процедура срещу България - за липса на кризисен план за електроенергийния сектор

17:16 | 06.04.22 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Adrienne Surprenant, Bloomberg</em></p>

Снимка: Adrienne Surprenant, Bloomberg

Европейската комисия (ЕК) е изпратила мотивирано становище на Малта относно приложението на схемата за предоставяне на гражданство, или т.нар. "златни паспорти". Това е втората стъпка в наказателната процедура в тази връзка срещу страната.

Според Брюксел предоставянето на гражданство на Европейския съюз в замяна на предварително определени плащания или инвестиции, без действителна връзка със съответната държава членка, представлява нарушение на правото на общността.

Всеки, който притежава гражданство на държава от общността, е едновременно и гражданин на ЕС. Европейското гражданство пък автоматично дава на съответното лице право на свободно движение, достъп до вътрешния пазар на ЕС и право да гласува и да бъде избирано на европейски и местни избори.

Рисковете, присъщи за тези схеми, стават още по-съществени на фона на руската агресия срещу Украйна, смятат още от ЕК.

В края на 2020 година Брюксел поиска от Малта да прекрати схемите за даване на гражданство срещу инвестиции. Страната го направи, но почти веднага разработи нова програма. След началото на войната в Украйна Малта спря да издава паспорти за граждани на Русия и Беларус, но не и за други граждани, и не е изразила намерение да я преустанови.

Сега малтийските власти имат срок от два месеца, за да се съобразят с искането на Брюксел, а следващата стъпка е иск в Съда на ЕС.

Междувременно Европейската комисия (ЕК) започна и първите стъпки на наказателна процедура срещу България и Гърция, които не са изпратили планове за готовност за справяне с рискове в електроенергийния сектор. Изискването е вписано в Регламент ЕС 2019/941, чиято цел е предотвратяване на кризи в сектора, подготовката и управлението им при спазването на изискванията за единен пазар на електроенергия.

Страната ни получи и мотивирано становище (втората фаза от наказателната процедура) за забавено транспониране на правилата за обществени поръчки на чисти превозни средства. Брюксел е изпратил становища по това нарушение още и на Швеция, Унгария, Кипър и Чехия.

ЕК поставя цели по отношение на минимален дял на чистите превозни средства от общия брой превозни средства, придобивани чрез обществени поръчки през референтните периоди 2021-2025 година и 2026-2030 година. Поставени са отделни цели за леките автомобили и микробусите, камионите и автобусите, както и специална подцел за автобусите с нулеви емисии.

С мотивирано становище комисията призовава Белгия, България, Чехия, Хърватия, Унгария, Латвия, Нидерландия, Австрия, Словакия и Швеция да въведат правилата на ЕС относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор.

Директивата за отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор, приета през лятото на 2019 година, има за цел да отключи ползите от данните и спомага за това по-голямата част от огромния фонд от данни, генерирани от публичния сектор, да бъдат на разположение за повторно използване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още