Европейският съюз планира да гарантира, че продукти – от дамски чанти до лаптопи и мобилни телефони – са по-издръжливи, в опит да ограничи щетите върху околната среда, причинени от краткия им живот, пише Bloomberg.
Съгласно „Пакета за кръгова икономика“, предложен от Европейската комисия днес, компаниите ще трябва да покажат, че продуктите, които продават в Европейския съюз (ЕС), издържат по-дълго и могат по-лесно да бъдат ремонтирани и рециклирани. След като влязат в сила, плановете могат да доведат до икономии на енергия, равняващи се на годишната стойност на вноса на руски природен газ в блока до 2030 г., твърди еврокомисарят по околната среда Виргиниус Синкевичус.
„Нашата цел е да гарантираме, че ще намалим зависимостта си от природни ресурси, които нямаме в Европа“, коментира той в интервю. „Искаме да гарантираме, че кръговата икономика ще се превърне в норма“.
Предложенията, които включват и стратегия за превръщането на текстилната и строителната индустрия в по-екологични, са най-новите опити на ЕС за постигане на климатична неутралност до средата на века. Същевременно мерките бяха представени и като начин да се помогне за намаляване на силната зависимост на блока от суровини, най-вече от Русия, след нахлуването на страната в Украйна.
Комисията ще предложи вторично законодателство за изготвяне на специфични критерии за отделните продуктови групи. Първите сектори, които ще бъдат обхванати, ще бъдат обявени тази година. Вероятно това ще са най-екологично интензивните, като тези за стомана, мебели и гуми, твърди Синкевичус.
Съответствие с правилата на СТО
Синкевичус обяви, че ще пътува до Азия следващата седмица, където ще се срещне с представители на властите в Япония, Индонезия, Малайзия и Индия, за да обсъдят плановете на блока. Предложенията ще бъдат в съответствие с правилата на Световната търговска организация (СТО).
В световен мащаб добивът на суровини се е утроил от 1970 г. насам, докато само 1% от произвежданото от текстилния сектор се рециклира в нови продукти. Артикулите, които са обхванати от регламента, ще могат да се продават в ЕС, само ако е наличен т.нар. „дигитален продуктов паспорт“, който да помогне за подобряване на яснотата относно веригите на доставки.
Освен това ЕК ще изисква компаниите да разкрият как унищожават непродадените продукти. Това може да доведе до забрани на практиката в някои сектори. Блокът каза, че предишните регламенти в областта са помогнали на потребителите да спестят 120 млрд. евро през 2021 г.
„По-малко пари в джоба на Путин, повече пари в собствения ви джоб“, коментира Франс Тимерманс, заместник-председателя на Европейската комисия, който отговаря за Зелената сделка на ЕС, визирайки руския държавен глава Владимир Путин. „Това е добра сделка“.
преди 2 години абсолютно, съгласен... копейките даже не са разбрали статията... класика отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години едното око с половин мозък и една топка, завряна знаем къде, ли идват? Ясно ти е написано... искат нещата да са по издръжливи... това значи че купувайки си лаптопи със същата скорост, ще имаш повече брокли... own торба с шит... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Супер, това трябва да се случи по цял свят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ++10 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Кръговата икономика ни я дефинираха вече. Own nothing and be happy. Извинявам се ако не съм ентусиазиран като гледам как се задвижват стъпките по осъществяването. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Пак го избиха на русофобия, а уж говорхме за кръговата икономика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Но когато го копаете тоя гроб - бавно! - да не всявате паника! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "КЛИМАТИЧНА НЕУТРАЛНОСТ" - изкопавате плитък гpoб, лягате в него и се завивате с биоразградим чаршаф. Може да оставите лопатата до гpoба за други еколози, а следващият климатично неутрален може да ползва същия чаршаф за да пести ресурси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар