Потайните швейцарски банки държат богатство на руснаци на обща стойност 213 млрд. долара, сочат данни на асоциацията на финансовата индустрия в страната, предава Ройтерс. Санкциите срещу Русия са един от редките случаи, които позволяват да се надникве в швейцарските трезори.
Швейцарската асоциация на банкерите (SBA) посочва, че банките държат между 150 млрд. и 200 млрд. швейцарски франка (213 млрд. долара) на руски клиенти в офшорни сметки.
Това показва, че мащабът на бизнеса на заможни руснаци с банки в Швейцария, най-големия център в света за офшорно богатство, е далеч по-голям от сумите по документи, които редица финансови компании в страната започнаха да разкриват.
Съобщението на SBA е рядкост за Швейцария, която преди това се противопоставяше на много предишни искания за прозрачност и се случва след необичайната стъпка да приложи санкциите на ЕС срещу руски пари заради нашествието на Москва в Украйна миналия месец.
Има растящ публичен дебат в Швейцария за ролята на страната, като съпредседателят на социалдемократите Матеа Мейер призова тя да предприеме мерки срещу всякакви пари, принадлежащи на руснаци, които са близки до президента Владимир Путин и неговото правителство.
„Една част принадлежи на олигарси, лоялни на Кремъл. Парите и дейността им… помагат за финансирането на войната“, отбеляза Мейер и допълни, че Швейцария „трябва да направи всичко възможно да спре кранчетата за парите“.
Данните на SBA, които надминават значително първоначална информация за кредитната експозиция към Русия, показват мащаба на наложените санкции, изразяващи се в замразяване на пари.
Швейцарското министерство на икономиката съобщи, че няма значими данни за замразени руски активи, събирайки данни от банки, изправени пред нарастващ швейцарски списък със санкции.
Въпреки данните си за руските пари SBA подчертава, че това е малка сума спрямо общите активи, държани в Швейцария, която е смятана от поколения богати хора в цял свят за убежище за парите им.
„Делът на притежаваните от руски клиенти активи вероятно е в долния едноцифрен диапазон като дял от общите трансгранични активи, депозирани в швейцарски банки“, се казва в съобщението на асоциацията по имейл до Ройтерс, която има предвид парите, съхранявани за живеещи в чужбина клиенти.
Руски риск
Западните правителства разширяват списъка си със санкции в отговор на нашествието на Русия, а бизнесът на банките с руски клиенти е разглеждан под лупа далеч отвъд отпуснатите кредити или бизнеса с руски филиали, а това може да доведе до загуби.
Анализатори смятат, че пряката експозиция на швейцарски банки към руски клиенти изглежда управляема въз основа на публичната информация.
Двете най-големи банки в Швейцария обявиха миналата седмица „ограничена“ експозиция към Русия, като най-голямата UBS съобщи, че директна експозиция за 634 млн. долара е била намалена от края на миналата година.
Главният изпълнителен директор на Credit Suisse Томас Готщейн заяви във вторник, че около 4% от активите, които втората по големина банка в Швейцария управлява за богати клиенти, принадлежат на руснаци. Те възлизат на десетки милиарди долара.
Това е много повече от нетната експозиция за 848 милиона швейцарски франка в годишния доклад на Credit Suisse.
Макар че банката все още не е предоставила нови данни, тя е управлявала 827 млрд. швейцарски франка в подразделението си за управление на богатството в края на 2021 г., така че 4% биха възлезли на активи за около 33 млрд. швейцарски франка, свързани с руски клиенти.
UBS и третата по големина банка в Швейцария Julius Baer отказват да обявят подробности за активите, които съхраняват за руски клиенти, но главният изпълнителен директор на UBS Ралф Хамерс посочи, че санкциите държат под напрежение най-голямата банка в страната.
„Всяка нощ пристигат нови списъци“, отбелязва той и допълва, че UBS се стреми да се защити не само с оглед на съобразяването си със санкциите в момента, но и от риска за бъдещи наказания.