Европейската комисия (ЕК) ще продължи да води разговори с България, докато бъде разрешен двустранният въпрос, който възпрепятства началото на преговорите на Република Северна Македония за членство на Европейския съюз (ЕС0, каза на пресконференция в Скопие върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност и заместник-председател на ЕК Жозеп Борел след среща с премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски.
„Мястото на Република Северна Македония е в европейското семейство, дата за начало на преговори не мога да обещая, но мога да ви уверя, че правим всичко възможно преговорите за присъединяване на Албания и Република Северна Македония да започнат на следващата междуправителствена конференция, защото това е приоритет за ЕК", заяви Борел. „Надявам се, че интензивната работа на двете правителства - на България и Република Северна Македония - ще разреши двустранните проблеми, което ще направи процеса възможен, защото разширяването не може да продължи, ако е възпрепятствано от двустранни въпроси".
„Разговаряхме, разговаряме и ще разговаряме с България, докато не се разреши този въпрос", добави той. Според него позитивното е, че се вижда воля и в двете правителства да се постигне решение. „Не мога да ви обещая дата, но мога да ви обещая воля”, заяви Борел.
Ковачевски от своя страна благодари на Борел за категоричната подкрепа за Република Северна Македония да получи незабавно дата за започване на преговорите и повтори, че с България е установен нов принцип на сътрудничество, който според него е правилният път за решаване на спора.
„Само напълно обединена Европа може да бъде силна. Сегашното статукво не е в полза на никого. Блокадата на преговорите за присъединяване на страната се усеща в целия регион. Необходимо е Република Северна Македония да има силна и ясна европейска перспектива", заяви Ковачевски.
Войната в Украйна е риск за засилване на влиянието на трети страни в региона, за което всички трябва да бъдем изключително внимателни и подготвени, допълни премиерът. Според него оставянето на геостратегическа празнина в тази част от Европа не е вариант, бързата интеграция на Северна Македония и региона в ЕС ще осигури стабилност на континента.
„Нуждаем се от предсказуеми, ускорени и засилени процеси на интеграция в ЕС. Разширяването със страните от Западните Балкани вече е не е само стратегически въпрос, а и сигурност. Страните от Западните Балкани са тясно свързани - когато има напредък в една страна, това е стимул за напредък в други съседи", каза Ковачевски. „Правителството на Република Северна Македония остава ангажирано с процеса на реформи по отношение на върховенството на закона и борбата с корупцията, по икономически въпроси, а финансовата подкрепа на ЕС ще има голям принос в тази посока“.
Република Северна Македония е първата държава в региона, включена в обиколката на Жозеп Борел. В Скопие по-рано днес той се срещна с президента Стево Пендаровски, предстоят му срещи с министъра на външните работи Буяр Османи, с председателя на парламента Талат Джафери, както и с лидерите на основните политически партии в парламента.
/БТА/
преди 2 години "...а финансовата подкрепа на ЕС ще има голям принос в тази посока" ,каза Ковачевски, протегнал към Борел ръка с полусвита длан, обърната нагоре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар