На фона на руската инвазия в Украйна Германия, която по подобие на много други страни в Европейския съюз (ЕС) се сблъсква с енергийна криза, ще приеме закони за осигуряване на стратегически енергийни резерви. Този ход цели да ограничи зависимостта на страната от Русия, пише Euractiv.
„Предстои (налагането на) допълнителни мерки за следващата зима, включително осигуряване на резерв от газ, организиран по такъв начин, че собствениците на хранилища да са задължени да запълнят хранилището преди началото на зимата“, обясни германският икономически министър Роберт Хабек. „Законът за това се изготвя и ще изисква газът да се купува през лятото“, добавя той.
Но притесненията на Хабек на фона на нежеланието на Германия да разчита на руския енергиен износ не свършват дотук.
„Русия стои зад 50% от вноса на въглища в Германия“, отбелязва той, добавяйки, че страната му ще приложи схемата за газа и при въглищата.
Хабек се опита да успокои онези германци, които се опасяват, че доставките на топлинна енергия няма да бъдат достатъчни през тази зима.
„Германия е достатъчно добре снабдена с енергийни източници“, посочи министърът. „Ако има нещо като добра новина в такъв ден, това е, че енергийните доставки в Германия са осигурени“, добави той.
Въпреки че 35% от вноса на петрол в страната идва от Русия, националният резерв ще осигури доставките за 90 дни, дори ако вносът спре, категоричен е Хабек.
„Сега можем да кажем, че ще преживеем тази зима без проблеми. Доставките на газ са осигурени дори в случай, че цените продължат да растат или Русия намали или напълно прекъсне снабдяването“, заяви икономическият министър. Около половината от вноса на въглища в Германия идва от Русия, като правителството ще въведе резерв, за да гарантира сигурността на доставките.
Атаката на Русия срещу Украйна показа, че Германия трябва да стане независима от вноса на изкопаеми горива „възможно най-бързо“ и да ускори налагането на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Настоящата криза може да подтикне Германия да направи това бързо, изтъкна още Хабек.
По думите му Германия се насочва към диверсифициране на енергийните доставки. „Това включва допълнителното изграждане на терминали за втечнен природен газ (LNG), така че да можем да управляваме доставките на енергия на нашата собствена територия и да гарантираме суверенитет“, посочи министърът.
На въпрос дали Германия може да се справи с пълно спиране на доставките на руски газ, Хабек отговори: „Да, може“.
„Има варианти Германия да получи достатъчно газ и други ресурси без Русия“, заяви той, като призна, че това вероятно това ще стане, но на по-висока цена.
преди 2 години Ееее...Грета ще се разсърди , а не е хубаво да го сърдите детето... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години С което и последната надеждица на Рашастан да отърве кожата угасна :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А що не складират вятър и слънце. Сега сериозно - предупреждавах за ВЪГЛИЩАТА отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мислех,че ще стават" зелени"!? : ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години свещи и газени лампи да не забравят ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар