Увеличаването на капацитета за възобновяемата енергия от офшорни вятърни паркове е от съществено значение за постигане на целите на Европейския съюз (ЕС) в областта на климата, но според Европейския парламент трябва да се ускори процедурата по издаване на разрешителни за нови обекти, пише Euractiv.
В сряда (16 февруари) евродепутатите одобриха отговора на Парламента на стратегията на Европейската комисия (ЕК) за офшорна вятърна енергия. Техният доклад призовава за бързо внедряване на този тип енергия и срокове за властите, издаващи разрешителните.
„Офшорният вятър е ключът към постигането на нашите климатични цели. Ако искаме да имаме шанс да ги изпълним, имаме нужда от много повече възобновяема енергия“, заяви евродепутатът от Дания Мортен Петерсен. „[Процесът по издаване на разрешителни] отнема твърде много време в момента. Ако не го направим по различен и много по-бърз начин, няма да постигнем целите си“, добавя той.
Европа има огромен потенциал за производство на енергия от офшорни вятърни паркове, като ЕК се стреми към осигуряване на 60 гигавата енергия до 2030 г. и 300 гигавата до 2050 г.
За да постигнат тези цели, страните от ЕС трябва да разширят и подобрят своята енергийна инфраструктура, за да се справят с увеличеното количество енергия от възобновяеми източници. Освен това трябва да има добре функциониращ вътрешен пазар за електроенергия, подчертава Петерсен.
Но разрешителните остават основна пречка пред развитието на вятърната индустрия.
Страните от ЕС вероятно ще получават все по-голям брой заявления. Според евродепутатите има „спешна необходимост от ускоряване на [предоставянето на разрешения], за да се постигнат целите за 2030 и 2050 г.“.
Те призоваха страните от ЕС „спешно да опростят съответните процедури и да координират усилията си“. Това включва създаване на прозрачни процеси и въвеждане на срокове за издаване на разрешения.
„Процесите за издаване на разрешителни в държавите членки трябва да бъдат рационализирани, когато е възможно, за да се избегнат ненужни забавяния“, пише ЕК в своята стратегия за офшорната възобновяема енергия, публикувана през ноември 2020 г.
Според еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсън ЕК прави всичко възможно, за да „сме сигурни, че страните членки координират, рационализират и улесняват процеса“.
Тя добави, че страните от ЕС трябва напълно да транспонират законодателството на ЕС за възобновяема енергия от 2018 г. в своите закони – крайният срок, който много от тях са пропуснали.
ЕК също планира да предостави допълнителни насоки за добри практики това лято, за да се справи с това, което Симсън нарече „прекалено сложни и прекалено дълги административни процедури“.