Основните фондови пазари в Европа приключиха сесиите си в петък с понижения, като повечето от тях удължиха леките си понижения от предходния ден, след като инфлацията в САЩ беше по-висока от очакваното, а ястребовите забележки на представител на Федералния резерв предизвикаха очаквания за по-агресивно повишаване на лихвените проценти.
Отслабването на фондовите пазари в САЩ и напрежението в Украйна също доведоха до спад на курсовете. Общоевропейският EuroStoxx 50 загуби 1,00% до 4155,23 пункта. Така за седмицата водещият индекс на еврозоната все пак се възстанови с 1,7%.
В петък френският Cac 40 спадна с 1,27% до 7011,60 пункта, а испанският Ibex 35 също затвори на по-ниско ниво. Британският индекс FTSE 100 спадна с 0,15 % до 7661,02 пункта. Във Франкфурт Dax също навлезе в уикенда със загуби от петък. И тук опасенията за инфлацията и лихвените проценти държат пазарите в хватката си. Германският бенчмарк индекс се понижи с 0,42% до 15 425,12 пункта. Седмичният баланс за германския индекс все пак е ръст от 2,2%. MDax на средните по размер компании спадна с 0,37% до 33 403,54 пункта в петък.
По последни данни от четвъртък инфлацията в САЩ през януари е достигнала 7,5%, което е далеч над очакванията и представлява най-високото годишно повишение на потребителските цени от 1982 г. насам.
Рисковите нагласи бяха допълнително влошени, когато президентът на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард, член на Комитета за определяне на лихвените проценти на Фед, призна, че данните са го направили „драматично“ по-голям привърженик на ястребите.
Булард заяви, че сега се надява на повишение на лихвените проценти с цял процентен пункт през първата половина на годината.
Търговската сесия в САЩ в четвъртък бе белязана от разпродажби, а доходността на 10-годишните щатски облигации, познати като един от най-стабилните финансови инструменти, достигна 2%.
Официалната статистика показа, че покачването на цените в САЩ е достигнало 40-годишен връх през януари на ниво от 7,5 на сто. Резултатът мотивира управителя на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард да апелира за по-бърз темп на покачване на лихвите – с цял процентен пункт в началото на юли.
„Тъкмо започвахме да наблюдаваме засилване на доверието на пазарите, а инвеститорите сякаш се примиряваха с перспективата за четири или пет повишения на лихвените проценти през тази година, но безмилостното и широкообхватно повишаване на цените в САЩ нанесе още един удар с чук и разруши инерцията, която беше набрала“, казва в изпратен до Investor.bg по имейла коментар Крег Ерлам, старши пазарен анализатор за Великобритания, Европа, Близкия Изток и Африка за Oanda.
„Сега навлизаме в доста неудобна територия и съвсем реална перспектива за многократни повишения на лихвените проценти преди лятото, както и за увеличение с 50 базисни пункта, с което да започнем през март“, добавя още той.
Представители на Фед, интервюирани от Стийв Лайсман от CNBC, посочиха, че не смятат, че увеличение от 50 базисни пункта е подходящо. Гуверньорите на Фед в Атланта, Ричмънд и Сан Франциско отхвърлиха идеята за две покачвания на лихвения процент.
"Фед има проблем от типа на „Златокоска и трите мечки“, тъй като е ясно, че [централната банка] трябва да се отдръпне бързо и за постоянно от [паричната] политика, която е твърде разхлабена“, смята главният инвестиционен директор по глобална фиксирана доходност в BlackRock Рик Райдър. Според него е дошло времето централната банка на САЩ да предприеме по-неутрална и подходяща позиция, но това би могло да е предизвикателство за банкерите.
От Goldman Sachs промениха своите очаквания за Фед, като предвиждат седем лихвени повишения през тази година в опит да се охлади икономиката, която генерира по-устойчива от очакваното инфлация.
Що се отнася до макроикономическите данни в Европа, британската икономика е нараснала със 7,5% през 2021 г., разкриха официалните данни в петък, възстановявайки се от историческия си спад от 9,4% през 2020 г., когато пандемичните ограничения задушиха дейността.
А през януари инфлацията в Германия достигна 4,9% на годишна база.
Сезонът на отчетите продължава да движа цените на отделните акции в Европа. Акциите на британската компания за производство на хранителни продукти и напитки Tate & Lyle поскъпнаха с 9,5% в горната част на Stoxx 600, след като обяви силни тримесечни резултати.
В дъното на европейския индекс на сините чипове се озова испанската компания за комунални услуги Naturgy Energy със срив от 12%, след като обяви план за разделяне на компанията на две.
Междувременно пазарната капитализация на германската компания за доставка на храна Delivery Hero се срина с още 12% в петък, тъй като анализаторите от Barclays и JPMorgan намалиха целевите си цени на акциите след слабите прогнози за приходите през 2022 г.
Такива разпродажби на акции или индекси почти винаги завършват по един и същ модел: в зоната на най-ниската цена има най-висок обем на търговия за сесията. В петък например над 22 000 акции бяха купени и продадени в 11,28 ч. българско време на цена от 41,10 евро, което е най-високият обем на търгуваните акции в рамките на текущата търговска сесия. След това за няколко минути обемът леко се понижи, но след това вече по-малките поръчки, понякога само с 19 или 30 изтъргувани книжа, гарантираха, че акцията на Delivery Hero впоследствие отново пое леко нагоре.
Разбира се, това не е гаранция, че акциите на Delivery Hero няма да поевтинеят още повече през следващите дни и седмица. Но най-лошото може би вече е отминало. Високият общ брой от 22 000 акции предполага, че хедж фондовете са намалили късите си позиции чрез обратно изкупуване на акции, коментират от Handelsblatt.
Печалба над пазарните очаквания насърчи инвеститорите да купуват акции на Mercedes Benz. Книжата на автомобилния производител поскъпнаха с 6,7% и бяха най-добре представилият се параметър в Dax.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното „ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. ред.
преди 2 години Въпроса е на друго място! САЩ налагат санкциите, а ЕС все го отнася! Защо не се самосанкционират за вноса на руски енергоносители или титан?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А ти защо не проверяваш преди да пишеш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И щатските са надолу отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ястребовите коментари на Фед потопиха европейските акции* >>> EC винаги го отнася. А защо не потопиха щатските? отговор Сигнализирай за неуместен коментар