IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейските въглеродни квоти се прицелват в цена от 100 евро за тон

Скъпите емисии се очаква да насърчат развитието на технологии като улавяне и съхранение на въглероден диоксид

09:50 | 07.02.22 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Цените на квотите въглероден диоксид, търгувани през европейската схема ETS, достигнаха в петък (4 февруари) до нивото от 96 евро за тон и много вероятно съвсем скоро ще пробват психологическото ниво от 100 евро за тон. От началото на 2021 г. цената на квотите в Европа се повиши с 200%, пише Ройтерс. Сегашните нива са рекордни от създаването на схемата през 2005 г.

В ETS участват големите индустрии, електроцентрали и авиокомпании, които чрез нея плащат за отделените парникови газове. Някои от тях получават безплатни квоти, които да ги държат конкурентни на световните пазари, но като цяло целта е тези квоти постепенно да намаляват.

Квотите въглеродни емисии започнаха да поскъпват още в средата на миналата година, като първоначално се коментираше, че причината за това са спекулации на пазара. Впоследствие обаче скъпият газ върна на пазара въглищните централи, което увеличи търсенето на емисии въглероден диоксид.

Стимул за увеличаване на цените на квотите носи и новото законодателство в ЕС, което предвижда по-бързо намаляване на емисиите въглероден диоксид до 2030 г. Според анализаторите в Refinitiv цената от 100 евро за тон обаче може да предизвика политически дебат относно целите, които си поставя европейската общност, а именно намаляване на емисиите с поне 55% до 2030 г. спрямо нивата през 1990 г.

Полша, един от големите потребители на въглища в ЕС, вече на няколко пъти призова европейските институции да се намесят на пазара, отбелязвайки, че цените в схемата са спекулативни. Други държави също смятат, че цената на квотите е от ключово значение за постигането на климатичните цели и призовават антимонополните органи - ЕК, да анализира случващото се в схемата.

От Брюксел обаче са категорични - с поставянето на цена на замърсяването компаниите имат финансови стимули за намаляване на емисиите и да инвестират в чисти технологии. Затова и колкото по-висока е цената, толкова по-бързо ще бъдат постигнати тези цели. В годините, когато квотите бяха с ниска цена, много компании, например от циментовата индустрия, забавиха своите зелени инвестиции.

При цена от 100 евро за тон обаче инвестициите в нови технологии, както например в улавяне и съхранение на въглерод, може да станат атрактивни за индустрията. Очакванията са, че скъпите емисии ще насърчат и развитието на технологиите за производство на зелен водород.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 2 години
Ми ти ни набута с Импето - виж си дришнята в коментара #3. Аз лично вече се бутам само при жена ми в кревата и на масата с авери, ако некой сложи пастис и пушена сардина с маслини и зехтин на нея... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
Коменатар номер едно отново коли и разстрелва.Много ме кефи ,добре че не е наистина император.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 2 години
алоооо, леко, не си коня на дядо ти, превратаджията! Подарили са ти кашонарски бизнес да не умре младото комсомолче и да има малко да прати децата на Запад... къде се буташ в европейската икономика!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 2 години
Е, благодАрим за доверието, че сте ни поверили европейската икономика! Ше напрайм квот зависи от нас... Даваме обещание: Петилетката - за Три Години! ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 4
khao
преди 2 години
къде другаде да иде с беуки "инвеститор"-и като мазню и назначени партийни бизнесмени като теб... освен у куууртз, къде другаде да иде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 2 години
Икономиката на Европа отиде у киреча. Остана й печатницата, ама и тя бая ток харчи, хартията от Китай нещо изчезна... Та ше видим скоро и евтините евра на корем до кога ше са....От пераси толкоз... Обаче снимката кърти мивки! С такива кадри убеждават глъмовете от какви апокалиптични сажди ни спасяват, щото никой от стадото не знае, че това са водноохладителните кули на ТЕЦ и това дето "пуши" всъщност е водна пара... Щото истинският пушек от комините на пещите не изглежда чак толкоз страшилнически... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
А от брюксел не се ли замислят, че така ще унищожат европейската икономика? Не стига, че природният газ е безумно скъп, не стига че и въглището поскъпна здраво, а вече и петролът, е европсихопатите продължават да дерат хората на нещастните хора и бизнеси и с тия безумни въглеродни квоти? Малко време и остава на Европа, ако гражданите и не се осъзнаят !!! Цялото ръководство на ЕК, начело с урсулата и тимерманс, трябва да бъде свалено, да бъдат съдени за икономическа диверсия в колосални мащаби и да бъдат изклaни на дръвника !!! Стига толеpaстия към *** вече !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още