След отлагане на няколко пъти Европейската комисия (ЕК) се готви най-накрая да обяви дали природният газ и ядрената енергия ще влязат в зелената таксономия, пише европейското издание Politico. Очакванията са това да стане до края на седмицата - най-вероятно на 2 февруари.
Брюксел е под натиска на множество лобита по повод зелената таксономия. Германия и още няколко страни са категорично против газът и ядрените мощности да бъдат определени като приемливи по пътя на зелената трансформация. От другата страна обаче е Франция, която настоява, че ядрена енергия е "домашна" и нисковъглеродна и трябва да бъде експлоатирана при реализацията на зелените цели.
Противниците на ядрените централи смятат, че изграждането им тепърва е бавно и скъпо начинание, а инвестициите в такива мощности може да оставят на заден план зелени алтернативи. Проблем виждат и в съхранението на ядрените отпадъци.
"Не става въпрос да кажем, че трябва да се инвестира в Х или Y енергия", коментира комисарят по финансовите въпроси на ЕС Мерейд Макгинес в интервю за изданието.
"Става въпрос да определим при какви условия вярваме, че ядрената енергия или природния газ са допустими за прехода", смята тя и допълва, че инвеститорите са тези, които ще решат в какви технологии да сложат парите си.
Още в края на 2021 година ЕК разпрати плана за зелената таксономия до страните от общността и част от идеите вече изтекоха в медиите. Едва ли ще има много промени, макар че официалното обявяване на документа беше забавено с повече от месец, а причината за това са споровете около предложенията.
"Не пренаписваме текста", потвърждава и Макгинес. По нейни думи през тези седмици са били уточнявани детайли и са направени подобрения в текста.
Комисарят потвърди, че е имало "задълбочени дебати", но това е съвсем нормално, защото и темата е много важна. "Става въпрос за енергийната сигурност, това е важно за всички държави от общността. Всички бяха изслушани, всички бяха чути", категорична беше тя.
Решението за зелената таксономия вероятно е едно от най-важните през тази година. То обаче може да доведе до ново сериозно разделение в общността.
"Напълно съм съгласна, че газът е изкопаемо гориво, но е много по-добро от това да продължим да използваме мръсните въглища", категорична е Макгинес по повод критиките на екологични организации.
Колкото до ядрената енергия - тя е беземисионна, отбелязва още комисарят и допълва, че използващите я ще трябва да поемат ангажименти, че ядрените отпадъци няма да предизвикват сериозни проблеми за околната среда.
преди 2 години Подзаглавието казва толкова ного, че обезмисля статията. Заради зеленашеските лобита в момента ЕС е в енергийна криза, която прераства в социална и икономическа. Надявам се, ще доживея денят, когато зеленашите ще бъдат съдени за престъпленията си и вкарвани в урановите мини: да работят като рoби докато издъхнат !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар