По думите му Планът за възстановяване е добър източник на подобни инвестиции, но ако парите по него се използват разумно.
Той е убеден, че затягане на „ДДС дупките“ и събиране на осигуровките от сивия сектор ще вкарат повече приходи в бюджета и припомни, че това на практика вече го видяхме миналата година, когато нямаше редовно правителство.
Според него повече приходи в бюджета ще има, ако се спрат течовете от Здравната каса и Националния осигурителен институт.
Колчев посочи, че правителството встъпи в длъжност по време на няколко „горещи" кризи – системно обусловена енергийна криза и пандемия. Той е категоричен, че кризата в енергетиката е следствие на дългосрочно лошата енергийна политика в България и е малко повлияна от цените на газа в Европа.
Финансистът се надява правителството да извърши необходимите промени, но предупреди, че ще има вътрешна съпротива в администрацията и от хората, които са се позиционирали около държавата.
Що се отнася до финансовата политика, Камен Колчев прогнозира, че Европейската централна банка няма да вдигне лихвите тази година, а може би и до средата на 2023 г. и обясни това с икономическия цикъл в Европа, който обикновено изостава с дванадесет месеца от САЩ.
Финансистът посочи, че евентуални повишения от ЕЦБ и големите централни банки няма да се отразят сериозно върху бюджета на нашата страна, но пресметна, че лихвите по заемите на бизнеса може да се увеличат между 0,5% и 1%.
„Ще има увеличение на лихвите по ипотечните кредити в България, но те ще бъдат в рамките от 1% - 2%", пресметна Колчев и отбеляза, че бумът в сектора се дължи предимно на инвестиции и като защита от инфлацията. „Пазарът е прегрят, но не бих казал, че има балон“, допълни той.
Финансистът смята, че България ще продължи „да се радва" на ниски лихви и ниска цена на дълга.
„Вътрешният дълг е много малък – над 20% спрямо брутният вътрешен продукт и ще продължи да е така. Дефицитът е 3%, но очаквам през 2023 г. да спадне – и даже да е такъв следващите пет години, ще стигнем над 30% дълг, което пак е много под средноевропейското ниво. Нямам притеснения за размера на дълга и тежестта му върху бюджета", коментира Камен Колчев.
Каква беше 2021 година за капиталовият пазар в България? С колко ще расте BEAM пазарът? Кога ще се появят еднорози в България? Как ще се отрази на инфлацията прогнозираните четири покачвания на лихвените проценти от Фед в САЩ? Кои са неизвестните при цените на електроенергията на пазара в Европа?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да намерите тук.