Италия се стреми да „заключи“ исторически ниските разходи за финансиране в началото на годината, тъй като инфлационният и политически натиск може да сложи край на супер хлабавите условия за заемане от пазарите.
Рим предложи нова емисия 30-годишни облигации през банките, стартирайки първите синдикирани продажби на държавни облигации в Европа през 2022 г. заедно със Словения, пише Bloomberg.
Разходите по заемите на Италия вече се покачиха с около 30 базисни пункта през последните две седмици поради опасения, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да оттегли стимулите, предложени в началото на пандемията, както и че премиерът на страната Марио Драги може да напусне поста, за да стане президент.
Това накара първокласните инвеститори да поискат от Италия по-висока доходност в сравнение с Германия - ключов показател за риска на пазара на облигации.
Други правителства може да последват Италия чрез продажби на облигации заради оттеглянето на стимулите на централните банки по света.
В Европа представителите на ЕЦБ потвърдиха миналия месец, че ще прекратят пандемичната програма за изкупуване на облигации. Италианските облигации са едни от най-облагодетелстваните от подкрепата на централната банка, а също така се възползваха от стабилизиращата сила на лидерството на Драги миналата година.
Драги, чиято политическа подкрепа в италианското коалиционно правителство намалява, намекна, че може да се съгласи да стане президент на страната, ако парламентът го избере в процес, който започва на 24 януари. Ако смени поста си, това ще съкрати мандата на правителството и може да предизвика предсрочни общи избори.
Избирането на Драги за президент ще предизвика "нов период на политическа нестабилност за Италия", коментира Кристофър Дембик, ръководител макроанализ в Saxo Bank. „Италианските президентски избори все още не са на радара на инвеститорите, но очаквайте тежко събуждане и пазарни сътресения и волатилност на облигациите на пазара в случай на предсрочни избори“, посочва още той.
Италия упълномощи Barclays Plc, BNP Paribas SA, Deutsche Bank AG, Intesa Sanpaolo SpA и JPMorgan Chase & Co. за продажбата.
Словения също предлага 4-годишни и 40-годишни облигации, след като продажбите на първичния пазар на Европа растат след прекъсване в края на 2021 г.