От началото на годината заради липса на заявки съществено намалява транзитът на руски природен газ и през Словакия, съобщава ТАСС, базирайки се на информация от газопреносния оператор на страната Eustream. Доставките на границата с Украйна намаляват от 83,7 млн. куб. метра на 31 декември 2021 г. до 26 млн. куб. метра на 3 януари 2022 г.
Капацитетът на връзката е 184 млн. куб. метра газ на денонощие, посочват още от компанията.
gas2
Източник: Bloomberg
Вече 15-и ден потокът по друго трасе на руския природен газ в Европа - газопровода "Ямал", е обърнат и вместо от Русия към Германия, през Беларус и Полша, газът се движи от Германия към Полша. Доставките в последните дни дори се увеличават, сочи информация на Ройтерс. Заради липсата на заявки от "Газпром" за пореден ден не са ангажирали капацитет по газопровода.
gas
Източник: Bloomberg
В края на декември от газовата компания предупредиха, че Германия в момента вади газ от своите газохранилища и го продава на Полша и Украйна, възползвайки се от високите цени на пазара. Според представителите на руската страна това е опасно в средата на зимата, защото Германия може да се окаже без възможност да балансира увеличено търсене.
От друга страна обаче засега времето в Европа се запазва по-меко от обичайното за сезона, а и към Европа се насочват доставки с втечнен газ.
На страницата на "Газпром" информацията за доставките на газ за Европа не е актуализирана от 31 декември насам. В страната обаче предстоят Коледните празници.
В последните седмици търговията на газовите пазари в Европа е много нестабилна, допълва Bloomberg. На 21 декември беше записан рекорд от 180 евро за мегаватчас, но после цената падна дори под нивото от 70 евро за мегаватчас. В понеделник (3 януари) отново имаше ръст заради намалените доставки от Русия. На газовите борси в Европа търговията се извършваше на ниво от около 84 евро за мегаватчас.
gas3
Източник: Bloomberg
В края на 2021 година ръководителят на "Газпром" Алексей Милер съобщи, че компанията изпраща рекордна година. Износът расте до 185,1 млрд. куб. метра, което е със само около 6 млрд. куб. метра повече спрямо пандемичната 2020 година и е под нивата от предпандемичната 2019 година. Но от друга страна това е четвъртият най-добър резултат за компанията в исторически план, написа Милер в обръщение на сайта на "Газпром".
Съществено се увеличава износът към големите потребители - Германия (с 10,5%), Турция (63%) и Италия (20%), както и към Китай.
Според публикация в Daily Express именно Китай е новата надежда на Русия за увеличаване на продажбите на природен газ. Британското издание посочва, че двете страни са пред сключване на сделка за изграждането на разширение на газопровода "Силата на Сибир", с което износът на руски газ за Китай ще се увеличи до 50 млрд. куб. метра годишно. ТАСС припомня, че темата е била дискутирана по време на среща между руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Дзинпин през декември.
В момента Европа е най-големият експортен пазар на "Газпром". Газовият гигант е и единствената руска компания, която има право да изнася газ, но в Москва се обсъжда възможността към потока да се присъедини и "Роснефт". Обсъждат се обеми от около 10 млрд. куб. метра газ, които могат да бъдат доставяни от петролната компания в Европа.