Европейските пазари приключиха сесията в понеделник с рекорден връх. Така те започнаха годината в оптимистично настроение благодарение на надеждата за стабилно възстановяване на икономиката въпреки ръста на случаите на COVID-19 заради варианта омикрон, предават Ройтерс и CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи сесията с ръст от 0,5% до рекордното ниво от 489,99 пункта при затварянето. Бенчмаркът нарасна с 22,4% през 2021 г., като записа второто си най-добро представяне от 2009 г. насам благодарение на мерките за стимулиране на икономиката, ръста на печалбите и разпространението на ваксините, които насърчиха инвеститорите да влагат пари на фондовия пазар.
Германският DAX прибави 0,86% към стойността си и завърши деня на ниво от 16 020,73 пункта. Френският CAC 40 е нагоре с 0,9% до ниво от 7217,22 пункта. Италианският индекс FTSE MIB нарасна с 1,4%, а испанският IBEX се повиши с 0,5%. Пазарите в Лондон бяха затворени в понеделник.
Автомобилните компании поведоха ръстовете сред европейските сектори с повишение от 2,4% след серия от положителни данни за производството и годишните цели от глобални автомобилни производители, включително Hyundai и Tesla.
Банковият сектор отбеляза ръст от 0,9% благодарение на повишаването на доходността на държавните облигации от еврозоната. Те бяха най-силно представилият се сектор в Европа през 2021 г., след като ускоряването на инфлацията накара трейдърите да очакват по-бързо затягане паричната политика в цял свят.
Книжата на самолетопроизводителя Airbus поскъпнаха с 3,4%, след като запознати източници съобщиха, че компанията е надминала целта си за доставка на 600 самолета през 2021 г.
Цената на акциите на Lufthansa нарасна с 8,9% и тя беше най-силно представилата се компания в Европа в понеделник, след като Citi повиши рейтинга на книжата ѝ на „купувай“ спрямо „продавай“, тъй като очаква, че германските авиокомпании ще се възползват от повторното отваряне на маршрутите в Азия, особено в Китай.
Книжата на Air France поскъпнаха с 4,9%, след като Citi повиши и техния рейтинг на „неутрален“.
Допитване показа, че заводската активност в еврозоната е останала устойчива през декември, след като заводите са се възползвали от смекчаването на проблемите със снабдителните вериги и са трупали суровини с рекорден темп.
Макар че случаите на коронавирус бележат бърз ръст в редица части на света, инвеститорите са успокоени от признаци, че вариантът омикрон е по-лек от делта.
Цената на акциите на италианския производител на камиони Iveco Group се понижи с 10,2% в първия ден от търговията на борсата в Милано, след като той беше отделен от CNH Industrial.