През последните години се появиха всякакви прогнози за "Северен поток 2", включително и че няма да бъде построен, коментира в интервю за РБК руският вицепремиер Александър Новак. Той заяви, че не очаква газопроводът да не бъде въведен в експлоатация, каквито прогнози направиха от украинската "Нафтогаз".
Новак е категоричен, че проектът отговаря на всички европейски изисквания и че по тръбите ще потече газ най-късно до края на първото полугодие на 2022 година. "Изграждането на каквато и да е инфраструктура в дългосрочен план е от полза за Европа, защото на първо място това са алтернативни конкурентни възможности за енергийни доставки", казва вицепремиерът пред РБК.
В момента процедурата по сертификация на "Северен поток 2" е прекъсната от Германия - регулаторните органи очакват Nord Stream 2 AG да завърши регистрацията на дъщерно дружество в Германия, което да управлява проекта.
В средата на декември германският мрежови регулатор коментира, че не очаква газопроводът да заработи преди средата на следващата година. В Русия обаче все още имат надежда, че това ще стане по-рано, защото Европа се нуждае от допълнителни количества природен газ.
Междувременно обаче танкери с втечнен газ от САЩ вече се насочват от Азия към Европа, привлечени от рекордните цени.
В своето интервю Новак засяга и кризата на газовия пазар в Европа, посочвайки че основната причина за това е постепенния отказ на страните от дългосрочните договори с Русия в полза на спот доставките. Но това лято тези доставки отидоха към Азия и това причини недостиг на газ в Европа, газохранилищата останаха с по-малък нагнетен обем, което води и до рекордни цени от около 2000 долара за 1000 куб. метра, обяснява още руският вицепремиер.
"Физически сме готови да увеличим обемите на производство и доставки", категоричен е Новак, но добави още, че "офертата е валидна", ако Европа се върне към дългосрочните договори. "Газпром" се нуждае от дългосрочни договори, защото за увеличение да добива са необходими големи инвестиции, които трябва да се изплатят в дългосрочен план", обясни Александър Новак.
"Газпром" в момента е фокусиран основно върху доставките на газ за вътрешния пазар - потреблението расте, а заради студеното време през миналия отоплителен сезон компанията нагнетяваше до последно газ в газохранилищата.
В своето интервю той коментира и енергийния преход на ЕС с думите, че преходът трябва да бъде плавен, а не "енергийна революция". "Може би след няколко десетилетия Европа ще бъде напълно снабдена с енергия от слънцето, вятъра и други възобновяеми енергийни източници, както и с водород, който се превръща в нов източник на енергия, но този процес трябва да бъде постепенен и плавен", обяснява Новак.
Според него енергийният преход не означава отказ от въглища, петрол и газ. Той означава баланс между емисиите въглероден диоксид и усвояването на въглероден диоксид, което може да се получи през много различни начини - улавяне на емисиите, повторното използване, залесяване и поддържане на гори и т.н.
Русия също има амбициите да се превърне във въглеродно неутрална страна, но това ще стане до 2060 година и по-плавно. В момента заради ядрената енергетика нисковъглеродните източници на енергия държат дял от 40,8% от енергийния микс. С увеличаване на дела на газа този дял може да се увеличи до 86%, обяснява Новак.
преди 2 години ЕС е готов да им гарантира доходи за 50 години напред, и СП ще пусне, ще инвестира в икономиката им и даже ще остави разни русофилски партийки да си водят политиката в съюза. Проблема е, че руснаците искат да дават малко, а да вземат много. Бесз ЕС Русия ще остане в свят доминиран от САЩ и Китай, а онези не са разбрани и цивилизовани като европейците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мдаааааа, Русия иска ЕС да им гарантират хем доходи, хем територия за влияние, ама дали имат карти или просто блъфират ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Който извърши фактическото спиране на СП-2, ще трябва да заплати на частните европейски компании, участващи със свои инвестиции в проекта, пълните разходи по инвестирането и изграждането на газопровода, плюс пропуснатите ползи и съдебните разходи. Аре да видим кой ще е този смелчак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар