„Северен поток 2" е икономически проект и не коментираме политически изказвания, заявиха от проектната компания на газопровода Nord Stream 2 AG пред ТАСС. Изявлението е във връзка с коментар на новия външен министър на Германия Аналена Бербок, според която газопроводът не отговаря на изискванията на европейското законодателство.
„Газпром" финализира строителството на „Северен поток 2" в началото на септември и германските власти започнаха сертифицирането на проекта. В момента обаче процедурата е спряна, защото регулаторът очаква регистрирането на дъщерна компания в Германия, която да се занимава с управлението на проекта.
Nord Stream 2 AG е регистрирана в Швейцария. От ръководството обясняват пред ТАСС, че в момента работят по регистрирацията на свое дъщерно дружество, което да отговаря на всички изискванията на германските регулаторни органи. Оттам отказват да се ангажират със срокове за въвеждането на газопровода в експлоатация.
Очакванията бяха „Северен поток 2" да бъде въведен скоростно в експлоатация на фона на недостига на газ в Европа. Първоначално процедурата трябваше да приключи до 8 януари 2022 година, но този срок изглежда няма да бъде спазен.
От началото на годината цената на природния газ в Европа се повиши с над 400%, като основната причина за пазарната волатилност са опасенията, че природният газ в газохранилищата няма да стигне за зимата.
Официалната позиция на Кремъл, заявена от говорителя Дмитрий Песков е, че проектната компания изпълнява всички изисквания на регулатора. "Това е въпрос на техническа, бюрократическа и правна работа", поясни още той.
ТАСС припомня още, че "Северен поток 2" липсва от коалиционното споразумение между трите партии, които поеха управлението на Германия, но там изрично е посочено върховенството на европейското законодателство в енергийната сфера. Аналена Бербок е представител на Зелените, които през годините нееднократно призоваваха за спирането на руския газопровод.
преди 2 години Никога не съм бил к.о.м.у.н.я.г.а отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Докато вместо държавници имаме прислужници, ще си бъдем колония при каквато и да е конфигурация на света. Никога не съм бил ***, по-скоро съм патил от тях, но не мога да отбележа, че по онова време ние развивахме индустрия и то във високотехнологични направления. Сега някой може да изфъфли от дивана, че сме произвеждали ***, но това далече не беше така. Да не забравяме, че японците започнаха автомобилостроенето си от едни никакви колички и стигнаха до днешното ниво. Все от някъде се започва. А ние вече имахме достатъчно добро ниво. Ние сами бяхме в състояние да правим достатъчно добре прецизната механика на дисковете и матнитофоните за изчислителните машини. Ние сами произвеждахме и главите за тях. Имахме и специалисти на ниво. Включително и в атомната област. Сега всичко е отречено и не можем нищо. Дори чесънът и "добруджанския" фасул ни е вносен. Какво да говорим повече? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Напълно си прав. Според мен ние също трябва да добиваме шистак и нефт където намерим в България. В противен случай ще си останем колония :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Изключенията са, колкото да се потвърди правилото! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Всички тpoлове, джурнаглисти, политици - щом са евтини петрола и газта: да изолираме Русия! Щом са скъпи, реват, че Русия малко им давала. Победилият Гретенизъм!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Няма какво да се церемонят с "Газпром", щом нямат нужда от руски газ. Да го спират. И да заплатят инвестициите и пропуснатите ползи не само на "Газпром", но и на петте частни европейски компании, които до момента са инвестирали 14 млрд евро, а тръбите са празни. Те ще съдят Германия и няма причина да не спечелят делото, защото имат законно издадени строителни разрешения. По същата логика "Газпром" трябва да бъде обезщетен, колкото и да не им се иска на някои. Общата сума на компенсациите ще надхвърли, познайте колко? отговор Сигнализирай за неуместен коментар