IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще видим ли цена от 100 евро за тон въглероден диоксид още преди Коледа?

Пазарите са под влияние на бичи настроения и емисиите са поскъпнали с над 50% от началото на ноември

19:00 | 08.12.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

От началото на ноември цената на емисиите въглероден диоксид, търгувани чрез европейската схема ETS, се повиши с 50%, сочат данни на Ройтерс. По-рано днес беше пробит още един рекорд и тон въглероден диоксид се търгуваше за 89,37 евро.

Сега анализаторите очакват психологическото ниво от 100 евро за тон да бъде покорено още преди края на годината.

Има няколко бичи фактора на пазара на въглеродните емисии. Един от тях е скъпият газ, който прави по-изгодна електроенергията от въглища. Опасенията са, че новото напрежение между Русия и Запада ще натежи още на цената на природния газ, наред с недостига на суровината на пазара и прогнозите за студена зима.

Цените на въглеродните емисии започнаха да се качват още през пролетта. Тогава коментарите бяха, че влияние върху пазара оказват основно спекуланти - финансови компании, а не представители на индустрията, които очакват повишаването на търсенето на фона на зелените цели на ЕС.

Въпреки призивите в Европейската комисия (ЕК) отказват да се намесят на пазара, посочвайки че високата им цена реално е в подкрепа на зелените цели на общността, защото насърчава чистото производство.

Обичайно е в края на годината цената на квотите също да се увеличава, тъй като зимният сезон е пиков за производството на електроенергия.

Схемата за търговия с емисии на ЕС беше въведена през 2003 година, като целта е насърчаване на индустрията да предприеме по-екологични политики. Около 40-45% от емисиите на ЕС са обхванати от схемата, като извън нея остават основно морския и сухопътния транспорт, селското стопанство, строителството и сградите. Готви се обаче реформа, която предвижда включването на транспорта и сградите в ETS.

В периода 2005-2019 година европейската индустрия е намалила емисиите с 35%, но сега ЕС има по-амбициозна цел за намаление на емисиите с поне 55% до 2030 година, спрямо нивата от 1990 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Ще видим и звезди посред бял ден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
Въглеродните емисии не са нищо друго, освен енергиен геноцид срещу Европа !!! Резултатите са очевидни: Неконкурентна икономика, високи цени и на енергията за бита, обедняващо население. И всичко това, за да се пълнят гушите на зелените талибани !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
ing5rov
преди 2 години
ъм тапа коркова отзади ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
KMETA
преди 2 години
Мога да им пръдна като за два лева, само да платят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още