IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС обяви глобална инфраструктурна инициатива за 300 млрд. евро

Стратегията Global Gateway ще насърчава интелигентни, чисти и сигурни връзки в цифровите, енергийните и транспортните области

17:48 | 01.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Днес Европейската комисия (ЕК) и върховният представител по външните работи и политиката на сигурност на Европейския съюз (ЕС) Жозеп Борел стартираха Global Gateway - новата европейска стратегия за насърчаване на интелигентни, чисти и сигурни връзки в цифровите, енергийните и транспортните области и укрепване на системите за здравеопазване, образование и научни изследвания по целия свят.

Global Gateway има за цел да мобилизира до 300 млрд. евро инвестиции между 2021 и 2027 г., за да подкрепи трайно глобално възстановяване, като вземе предвид нуждите на партньорите на блока и собствените му интереси, съобщават от пресслужбата на ЕК.

Инициативата обединява страните от блока с техните финансови институции и институции за развитие, включително Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Тя ще се стреми да мобилизира частния сектор с цел привличане на инвестиции за трансформиращо въздействие, посочва се в съобщението.

Делегациите на ЕС по света, работещи с екипи на ЕС на място, ще играят ключова роля за идентифициране и координиране на проекти на Global Gateway в страните партньори, допълват от Комисията.

Global Gateway използва новите финансови инструменти в многогодишната финансова рамка на ЕС 2021-2027. Инструментът за съседство, развитие и международно сътрудничество (NDICI), Инструментът за предприсъединителна помощ (IPA) III, както и Interreg, InvestEU и програмата на ЕС за изследвания и иновации Horizon Europe, позволяват на ЕС да привлече публични и частни инвестиции в приоритетни области, включително свързаността.

Европейският фонд за устойчиво развитие+ (EFSD+), финансовото поделение на NDICI-Global Europe, ще предостави до 135 млрд. евро гарантирани инвестиции за инфраструктурни проекти между 2021 и 2027 г. До 18 млрд. евро ще бъдат предоставени като безвъзмездни средства за финансиране от бюджета на ЕС. Европейските финансови институции и финансовите институции за развитие имат до 145 млрд. евро планирани инвестиционни обеми.

Като допълнение към своя набор от финансови инструменти, ЕС проучва възможността за създаване на Европейски инструмент за експортно кредитиране, който да допълни съществуващите договорености за експортни кредити на ниво държава членка, и да увеличи общата мощ на ЕС в тази област. Механизмът ще спомогне за осигуряване на по-равни условия за предприятията от ЕС на пазарите на трети държави, където те все повече трябва да се конкурират с чуждестранни конкуренти, които получават голяма подкрепа от своите правителства. Така блокът ще улесни участието им в инфраструктурни проекти.

ЕС ще предоставя и техническа помощ на партньорите си, за да подготвят надеждни проекти.

Global Gateway се основава на постиженията на Стратегията за свързаност между ЕС и Азия за 2018 г., наскоро сключените партньорства за свързаност с Япония и Индия, както и на икономическите и инвестиционни планове за Западните Балкани, Източното партньорство и Южното съседство, допълва се в съобщението. Той е напълно съобразен с Програмата на ООН до 2030 г. и нейните цели за устойчиво развитие, както и с Парижкото споразумение за климата.

Проектите на Global Gateway ще бъдат разработени и предоставени чрез инициативите на Team Europe. Институциите на ЕС, държавите членки и европейските финансови институции ще работят заедно с европейския бизнес, както и с правителствата, гражданското общество и частния сектор в страните партньори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:09 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още