IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пълната блокада на Австрия срина местния индекс ATX с 3,1% до едногодишно дъно

Водещите европейски борси изпратиха петъчната сесия с понижения, но за седмицата все пак записват лек ръст

19:37 | 19.11.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Залата за търговия на борсата във Виена. <em>Снимка:&nbsp;Akos Stiller/Bloomberg</em></p>

Залата за търговия на борсата във Виена. Снимка: Akos Stiller/Bloomberg

Европейските фондови пазари затвориха на по-ниски нива в петък, след като по-рано през деня докоснаха рекордни нива, тъй като оптимизмът за икономическото възстановяване и оптимистичният сезон на отчетите бяха компенсирани от нарастващата инфлация и опасенията за пандемията. Австрия стана първата страна в Европа, която обяви национално блокиране на фона на новата вирусна вълна, тъй като процентът на заразяване сред неваксинираните се увеличи. Освен това Германия и Гърция се присъединиха към списъка на страните, които ще наложат ограничения за COVID-19 за неваксинираните.

Днес също имаше порция от икономически данни. Месечната инфлация на производителите в Германия се ускори до 3,8% през октомври, по-бързо от очакванията на пазара, докато по-бързото от очакваното увеличение от 0,8% на търговията на дребно в Обединеното кралство през октомври предостави на търговците някои оптимистични новини. За седмицата европейските индекси отбелязаха малки ръстове. 

Акциите на банките бяха сред най-зле представилите се със спад на браншовия индекс от 2,2%, след като председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард каза, че регулаторът не трябва да затяга паричната политика и потвърди мнението, че инфлацията остава временна и се дължи най-вече на шокове в предлагането.

Паневропейският Stoxx 600 затвори с понижение от 0,3%, като започна деня с положителна нотка. 

След последните шест дни с все по-високи рекорди германският водещ бенчмарк Dax не успя да постави нов рекорд. В резултат на влошаващата се ситуация с пандемията във Франкфурт се настаниха опасения за ново блокиране и съответните икономически последици. 

Dax приключи с понижение от 0,38% до 16 159,97 пункта, обременен от спадове в курсовете на редица компании, особено при цикличните индустриални акции. Седмичният ръст се сви до 0,4 процента. В четвъртък водещият индекс оглави своето почти седемседмично рали с 16 290 пункта. След това инвеститорите започнаха да прибират печалбите от предния ден, което продължи и в петък, предава dpa-AFX. 

Австрийският индекс ATX се срина с 3,1%, изпращайки най-лошия си ден от повече от година. Причината е решението за ново блокиране и за въвеждане на задължителна ваксинация от февруари.

Пазарният експерт Андреас Липкоу от Comdirect се позова на "въздушното ценово ниво" на пазарите. Освен това проблемът с пандемията се връща на фондовите пазари с пълна сила. Въздействието за бизнеса не бива да се подценява, твърди той.

Landesbank Baden-Württemberg предупреди за икономическите ефекти от подновените общонационални мерки за овладяване на пандемията.  

Френският индекс CAC 40 изтри 0,42% от стойността си, понижавайки се до ниво от 7112,29 пункта. Британският бенчмарк FTSE 100 записа понижение от 0,45% до 7223,57 пункта. 

Инвеститорите следяха последните етапи от сезона на корпоративните отчети. Британският търговец на дребно Kingfisher отбеляза спад от 2,4% в продажбите за третото тримесечие, но заяви, че последното тримесечие на годината е започнало силно. Акциите на Kingfisher се обезцениха с 4,6%.

Акциите на британския онлайн магазин за хранителни стоки Ocado, който е представен с развоен център и в България, поскъпнаха с 6,8% след новините за нови ограничения за Covid-19 в Европа. Акциите на онлайн супермаркетите и компаниите за доставка на храни поскъпнаха навсякъде.

Междувременно новините за новите мерки срина акциите на IAG – компанията майка на British Airways и на производителя на самолетни двигатели Rolls-Royce с почти 4% на фона на широки понижения на книжата от туристическия сектор. 

В банковия сектор Deutsche Bank отчете спад с 4,9% след изказванията на Лагард за лихвените проценти. В случая с акциите на нидерландската ING допълнителен натиск оказа и негативно проучване на американската банка Morgan Stanley. Инвеститорите вече са калкулирали напълно позитивното развитие, пише анализаторът Джулия Аврора Миото. С обявяването на възможно обратно изкупуване на акции, което тя очаква през май, следващият ценови двигател е все още няколко месеца отдалечен в бъдещето. Дотогава инвеститорите трябва да търсят по-добър периоз за влизане в компанията. Книжата на ING затвориха със спад от над три процента.

Акциите на компаниите от петролната и газовата индустрия се понижиха с 2,5%. Чувствителните на конюнктурното развитие цени на петрола бяха подложени на значителен натиск поради новите опасения за пандемията. 

На върха на Cac-40 акциите на Hermes продължиха рекордния си маратон и поскъпнаха с почти пет процента. Според американската банка JPMorgan компанията за луксозни стоки скоро може да се изкачи в EuroStoxx.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още