Амстердам се радва на рекордна година на първични публични предлагания (IPO), подкрепена от листвания на борсата чрез сделки с компании със специално предназначение (SPAC), които се появиха на повечето борси в Европа, пише Bloomberg.
Нидерландският град, дом на най-старата фондова борса в света, е бил домакин на 20 първични публични предлагания от началото на 2021 г. за най-високата сума досега – 10,4 млрд. евро по данни, събрани от Bloomberg.
Компаниите започнаха да се стичат в Амстердам, който се опитва да измести Лондон като водещ център за търговия с акции след Brexit. Нидерландската борса също така привлече повече компании за придобиване със специално предназначение от което и да е друго място в региона благодарение на благоприятните регулации и богатия набор от инвеститори.
Най-скорошната такава е European Healthcare Acquisition & Growth, която дебютира на публичния пазар в четвъртък. Общо 13 компании със специално предназначение са листнати в Амстердам тази година.
„Международната ориентация на Амстердам, благоприятната за компаниите и прагматична регулаторна рамка, вградена във висококачествена финансова екосистема, осигуряват перфектна среда за IPO-та на чрез SPAC сделки“, коментира Пол Хюсмас, глобален ръководител на ABN Amro.
Междувременно Лондон се бори да примами големи компании със специално предназначение, дори след като промени правилата си за листване. С излизането на Великобритания от Европейския съюз, което замъглява бъдещето на страната като глобален финансов център, Амстердам се превръща във все по-голям конкурент, който привлича големи глобални компании, готови за IPO.
“Ако бяхте компания с голяма стойност в Европа, преди Brexit традиционно повече бихте се насочили към Лондон, отколкото към Амстердам или Париж, като място за листване“, твърди Антъни Атия, глобален ръководител на Euronext NV.
Полската компания InPost избра Нидерландия за януарското си IPO – най-голямото в Европа за 2021 г. Други последваха примера, включително базираният в Люксембург оператор на колцентрове Majorel Group Luxembourg, както и разработчикът на индустриална собственост в Централна и Източна Европа CTP.
И все пак лондонският пазар на първични публични предлагания остава най-големият в Европа с приходи от 15,6 млрд. паунда (21 млрд. долара). Съперничеството му с Амстердам се задълбочи тази седмица, тъй като петролната компанията Royal Dutch Shell заяви, че планира да премахне “Royal Dutch” от името си, да премести данъчната си резиденция във Великобритания, а своите висши мениджъри – от Хага в Лондон.