България е сред петте държави в Европейския съюз (ЕС) с най-силен ръст на разходите за обезщетения за социална закрила през 2020 г. в сравнение с 2019 г., показват ранните оценки на европейската статистическа служба Евростат.
Годишното увеличение на разходите за социална закрила у нас през 2020 г. е 15%.
Лидер е Малта с ръст на разходите за социална закрила от 28% за една година. На второ място се нарежда Ирландия с 21%, на трето е Кипър с 18%, а на четвърто – Чехия с 16%.
Най-малък е ръстът на разходите за социална закрила през 2020 г. спрямо 2019 г. в Швеция – 4%, Хърватия и Дания – по 5%, Полша – 6%, Франция и Германия – с по 7%.
разходи
Разходите за обезщетения за социална закрила като процент от БВП се увеличават във всички членки на ЕС през 2020 г. спрямо 2019 г. Това обаче се дължи отчасти и на факта, че номиналният БВП е намалял в резултат на пандемията от COVID-19, уточнява статистическата агенция.
По този показател обаче България изостава и е в последните пет държави от ЕС.
Лидер по дял на разходите за социална закрила от БВП в ЕС е Франция с 36%, следвана от Австрия с 34% и Италия с 33%.
Най-нисък е делът на разходите за социална закрила в Ирландия – 15%, Латвия, Унгария и Литва – по 18%, България – малко над 18%.
социални
Обезщетенията за старост и болест/здравни грижи съставляват основната част от обезщетенията за социална закрила във всички държави членки, за които има налични данни, отбелязва Евростат. Други категории включват увреждания, преживели лица, подкрепа за семейство/деца, безработица, жилища и социално изключване.