Държавите от Европейския съюз (ЕС) призовават за "твърд" отговор, ако Великобритания едностранно суспендира търговските правила след Brexit в Северна Ирландия, като предупреждават, че други търговски партньори ще разгледат внимателно как реагира Брюксел на такова нарушение.
На среща в сряда посланиците на ЕС не са обсъдили какви точни стъпки евентуално да предприеме блокът, ако Великобритания задейства член 16 от протокола за Северна Ирландия и спре проверките на стоки, влизащи в Северна Ирландия, пише онлайн изданието Politico.eu.
Посланиците призовават Европейската комисия (ЕК) да подготви "стабилни, пропорционални и правно издържани" предложения като ответна мярка, посочват запознати с дискусиите.
Еврокомисарят Марош Шефчович е коментирал по време на срещата, че службите му подготвят ответни варианти. Той е призовал страните членки да „запазят спокойствие“ и да избягват обсъждането на заплахи на този етап, тъй като това може допълнително да влоши и без това „сериозната ситуация“ с Великобритания, казват дипломати.
Няколко държави от ЕС обаче подчертават, че блокът трябва да заеме твърда позиция, ако Лондон спре проверките за Северна Ирландия. Те предупреждават, че „нашият отговор към Обединеното кралство се разглежда и от други търговски партньори“.
Друг дипломат казва, че рискът е „други страни, като Китай, да направят опасен извод от това – че може да не сме готови да изискваме ангажиментите на другата страна в нашите споразумения“. Трети дипломат подчертава необходимостта "да бъдем готови за тежки удари. Доверието ни е заложено на карта". Според него страни като Белгия, Нидерландия и Ирландия, които преди това са били по-предпазливи относно потенциалните ответни мерки срещу Обединеното кралство, тъй като търговската война ще ги засегне най-много, са изразили подкрепа за твърд отговор.
Предупрежденията на ЕС биват отправени в момент, когато британският министър за Brexit Дейвид Фрост призова Брюксел да не предприема „масови и непропорционални ответни мерки“.
Според двама дипломати от ЕС Шефчович е обяснил, че Обединеното кралство иска да третира континентална Великобритания и Северна Ирландия като еднo, за да оправдае прекратяването на търговските проверки. ЕС твърди, че това не е възможно, тъй като Лондон се съгласи съгласно Споразумението за оттегляне от ЕС, че Северна Ирландия остава част от вътрешния пазар на ЕС, което изисква определени митнически проверки и проверки за безопасност на храните за всички продукти, които идват от Великобритания.
Председателят на комисията по външни работи на ЕП Дейвид Макалистър и председателят на търговската комисия Бернд Ланге ще пътуват до Северна Ирландия в неделя и понеделник за разговори с регионалното правителство, парламента и гражданското общество.
ЕС междувременно предупреждава, че преговорите с Обединеното кралство, насочени към разрешаване на дипломатическата кавга около Северна Ирландия, са изложени на риск, освен ако правителството на Борис Джонсън не се съгласи да промени позицията си, пише Bloomberg.
Въпреки че се отчитат конструктивни разговори относно митническите и други проверки и има поле за по-нататъшни дискусии относно държавната помощ, служител на ЕС казва, че позицията на Обединеното кралство относно Европейския съд е невъзможна за приемане от блока.
Обединеното кралство настоява за основно преразглеждане на споразумението за излизане от ЕС, като се аргументира, че прилагането му причинява значителни вреди на бизнеса и общностите в Северна Ирландия. Джонсън многократно предупреждаваше, че ще спре част от споразумението, ако ЕС не се съгласи да го пренапише.
Освен че се справя с прекъсването на търговията между Северна Ирландия и континентална Великобритания, Обединеното кралство настоява за прекратяване на ролята на Европейския съд в надзора на търговските споразумения след Brexit в региона.
Джонсън отдавна твърди, че условията за позоваване на член 16, който позволява на всяка страна да предприеме едностранни действия за прекъсване, са изпълнени. Това вероятно ще предизвика ответен отговор от страна на ЕС. През последните седмици имаше предупреждения, които могат да доведат и до спиране на по-широкото търговско споразумение след Brexit. Фрост коментира, че това би било „масово и непропорционално отмъщение“.
Северна Ирландия ще бъде по-добре, ако правителството на Обединеното кралство задейства член 16 от споразумението за Brexit и спре част от сделката, според министъра на земеделието на региона и бивш лидер на Демократическата юнионистка партия Едуин Путс.
Той признава, че това няма да реши проблемите, но ще намали значително броя на проверките на стоки, идващи от Великобритания, допълва Bloomberg.