IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Спаси ли лятото европейският COVID сертификат?

Някои държави отчитат ползи за туризма от въвеждането на сертификатите, други - не съвсем

19:02 | 29.10.21 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Посетители на фестивал в Белгия показват своите Covid сертификати. Снимка: БГНЕС/EPA/OLIVIER HOSLET&nbsp;</em></p>

Посетители на фестивал в Белгия показват своите Covid сертификати. Снимка: БГНЕС/EPA/OLIVIER HOSLET 

Цифровият COVID сертификат първоначално беше създаден като инструмент за спасяване на лятото за европейските летовници. Сега, след като хубавото време свърши, можем да се запитаме дали е проработил, пише в свой анализ EURACTIV.

Всички са вече запознати с COVID сертификата на ЕС и неговия QR код, предоставящ доказателство, че даден човек е бил ваксиниран, възстановил се е от болестта или е дал отрицателен тест.

Въпреки че някои държави членки изискват сертификат за предоставяне на достъп до ресторанти и обществени служби, първоначално те бяха замислени да позволят на гражданите да пътуват свободно и безопасно в рамките на ЕС през лятото. По същата причина те бяха предназначени да спасят потъващия европейски туристически сектор.

На неотдавнашно парламентарно изслушване комисарят на ЕС за вътрешния пазар Тиери Бретон каза, че "през 2020 г. перспективите за туризма бяха мрачни в целия сектор и това беше нещо, за което бяхме най-тревожни миналата година".

Натискът на COVID-19 над туристическата индустрия може да се разбере при разглеждане на данните за нощувките в местата за настаняване. Годишните прогнозни данни на Евростат показват драстичен спад с връхлитането на коронавируса след десетилетие на растеж.

 

През март 2020 г. избухването на пандемията от COVID-19, началото на блокадите в повечето страни от ЕС и ограниченията за пътуване доведоха до рязък спад от 61% на нощувките в местата за настаняване в Евросъюза в сравнение с март 2019 г.

Спадът се задълбочи през април - месец на пълно блокиране в повечето страни, достигайки 95% в сравнение с април 2019 г. Подобна беше ситуацията и за май и юни 2020 г.

Според Европейската комисия пускането на ваксините и въвеждането на цифровия сертификат са помогнали за промяна на ситуацията към по-добро. Бретон изглежда беше доста оптимистично настроен за последния летен сезон: "Въпреки трудната ситуация лятото на 2021 г. беше по-добро, отколкото очаквахме".

Секторът на туризма, добави той, все още не е в точката, в която бихме искали да го видим. "Въпреки това можем да кажем, че изминалият сезон показа, че нещата се завръщат". Той изтъкна предложението на Европейската комисия за цифровия COVID сертификат през февруари 2021 г. като основен фактор за обръщане на тенденцията.

Но дали това е вярно?

Проработи ли сертификатът за COVID-19?

Цифровият COVID сертификат на ЕС беше предложен като начин за улесняване на пътуването в рамките на блока и за избягване на различията между държавите членки, когато става въпрос за ограничения за пътуване. След постигането на политически компромис по спешната процедура първите цифрови сертификати на ЕС бяха генерирани и проверени до юли.

Седем държави членки – България, Чехия, Дания, Германия, Гърция, Хърватия и Полша – се свързаха с портала и започнаха да издават първите сертификати на ЕС почти месец преди 1 юли. До 27 август бяха издадени над 350 млн. сертификата, обяви ЕК.

"Три от четирите страни, които са постигнали най-добри резултати в туризма, са страни, които пуснаха цифровия сертификат през юни, веднага, възможно най-скоро", каза Бретон наскоро. Той добави, че цифровият сертификат е помогнал на туризма в рамките на ЕС, особено през юли и август.

Въпреки че месечните данни на Евростат за нощувките в местата за туристическо настаняване все още не са налични за август, сравняването на данните от 2019 до 2021 г. за май, юни и юли показва известни признаци на възстановяване на интереса към пътуванията.

Въпреки това данните за юли 2021 г. – когато сертификатът беше въведен – не показват рязко увеличение на нощувките в местата за настаняване в сравнение с 2020 г. Разликата е дори по-малка, отколкото за май или юни при сравнение между 2021 и 2020 г. Например през май 2021 г. са регистрирани с 41 млн. нощувки повече, през юни покачването е с 37 млн., а през юли са реализирани само с 16 млн. нощувки повече спрямо 2020 г.

 

За някои - да

Отделни държави обаче отчитат ползи от сертификата. Говорителят на хърватското министерство на туризма и спорта заявява пред EURACTIV, че само през август Хърватия е била посетена от 3,4 млн. туристи, което са реализирали около 24 млн. нощувки. Това се равнява на 87% от пристиганията и 92% от нощувките през август 2019 г.

"Благодарение на стандартизирането на процесите за пътуване в рамките на ЕС, включително процедурите по отношение на COVID сертификатите, пътуването в по-голяма степен се осъществява без затруднения, независимо от епидемиологичната ситуация в отделните страни", заявява пред изданието говорител на хърватското министерство.

И докато Хърватия е доволна от сертификата, доклад на френската ADN Tourisme (Националната федерация на туристическите организации в страната), който съдържа първа оценка на тенденциите през туристическия сезон на 2021 г., установява, че много региони на Франция отбелязват, че въвеждането на здравния пропуск през юли всъщност е предизвикало забавяне на посещаемостта на закритите обекти поради известна враждебност от страна на клиентите.

Лятото свърши, но COVID сертификатите ще останат. И докато вирусът мутира, сертификатът също се нуждае от някои корекции. Продължават технически дискусии за това как да се справим с бустерните дози на ваксините срещу COVID-19.

Говорител на ЕК заяви, че "Комисията продължава да работи в тясно сътрудничество с държавите членки за справяне с възникналите проблеми". Това се отнася не само за страните от ЕС, но и за трети държави, които също са заинтересовани да се присъединят към системата за цифрови COVID сертификати на ЕС.

Досега девет държави извън ЕС – Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Швейцария, Ватикана, Сан Марино, Северна Македония, Турция и Украйна – са свързани със системата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:44 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
"Лятото свърши, но COVID сертификатите ще останат. И докато вирусът мутира, сертификатът също се нуждае от някои корекции. Продължават технически дискусии за това как да се справим с бустерните дози на ваксините срещу COVID-19."..................постановката подсказва , че ковидът като инструмент за манипулация на стадото , ще се използува още години ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още