Европейската комисия (ЕК) работи по планове за укрепване на отношенията с т.нар. "страни партньори" като част от своя пакт за миграцията и убежището.
Изтекли документи на Комисията от по-рано този месец, очертават проектопредложения за Афганистан, Босна и Херцеговина, Либия, Мароко и Тунис, пише онлайн изданието EUObserver.com.
В документа за Афганистан се предлагат незабавни и краткосрочни планове, включително изпращане на екип на агенцията за гранична охрана на ЕС Frontex в съседен Пакистан.
„Frontex в момента не извършва дейности, свързани с границите в Афганистан“, казва се в документа, като се отбелязва, че не се предвиждат преговори за работно споразумение със страната.
Водят се и разговори за отпускане на около 1 млрд. евро за Афганистан в рамките на новия портфейл на ЕС от 79,5 млрд. евро, известен като Инструмент за съседство и сътрудничество за развитие.
В доклада също така се казва, че „работата за придвижване на това напред чрез многогодишната индикативна програма на страната 2021-2027 г. сега е преустановена“.
Още 79 млн. евро се предвиждат за 2022 г. за справяне с „регионалното измерение на афганистанското разселване", посочва се в документа.
Що се отнася до Босна и Херцеговина, ЕС планира да обсъди своята миграционна политика и перспективите за разширяване през ноември и декември, вкл. и мерки за финансиране. „Босна и Херцеговина е призована да приеме секторни стратегии за цялата страна, чието изпълнение може да получи финансова подкрепа от ЕС“, посочва се в доклада.
Относно Либия се казва, че трябва да се изгради основана на права система за миграция и убежище. На страната вече са предоставени около 455 млн. евро от ЕС. Повече от половината са похарчени за защита на мигрантите, а една трета - за „стабилизиране на общността" и управление на границите, посочва се в доклада.
ЕК иска да предостави на Либия „гъвкав източник на финансиране, за да отговори на променящите се нужди и маршрути“. Това включва укрепване на работната група, създадена за спасяване на блокирани мигранти и бежанци в Либия преди края на годината.
ЕК иска също така да проведе диалог с Либия за миграцията след президентските избори в средата на декември.
Що се отнася до Мароко, ЕК иска Рабат да засили граничния контрол, операциите по издирване и спасяване и да разбие контрабандните мрежи. В ход са и планове за "структурирано сътрудничество" с Frontex и мароканските власти. Предвижда се и работно споразумение с полицейската агенция на ЕС Европол.
Що се отнася до парите, Комисията казва, че се подготвя проектобюджет за 2021-2027 г. и вероятно ще се съсредоточи върху основните причини за миграцията, наред с други неща. В документа се посочва, че Мароко ще може да използва друг фонд, създаден за други съседни страни, за ограничаване на миграцията.