Страните членки на Европейския съюз (ЕС) се опитват да достигнат до споразумение за начините да се облекчат пандемичните ограничения върху пътуванията в рамките на блока, докато лидерите полагат усилия да увеличат нивата на ваксиниране срещу Covid-19, съобщава Bloomberg.
Едната възможност, която се обсъжда преди двудневната среща на високо равнище в Брюксел, е план за ефективно премахване на системата със зелени и червени зони в блока, която се използва за управление на правилата за пътуване. Идеята е вместо нея да се позволи на всички изцяло ваксинирани граждани да пътуват без ограничения, сочи неофициално предложение на Европейската комисия, видяно от Bloomberg.
Планът ще разчита на употребата на широкоприетите дигитални Covid паспорти на ЕС, които позволяват на пътуващите да пресичат граници без тестове или карантина от лятото насам, ако могат да удостоверят, че са били напълно ваксинирани или преболедували вируса. Пътуващите без Covid сертификат могат да бъдат задължени да направят тестове след пристигане в крайната дестинация.
„Предвид изключително значимото влияние върху упражняването на свободата на движение на лицата, пътуващи в рамките на ЕС, принципно вече не трябва да се изисква карантина, освен в крайно изключителни ситуации (например нови опасни варианти на вируса)“, се казва в предложението на ЕК.
Други юрисдикции започнаха да се отварят бързо през последните седмици след по-бавен старт. Великобритания облекчи собствената си „светофарна“ система на списък със зелени и червени зони, който в момента включва само седем страни. САЩ ще приемат ваксинирани чужденци от 8 ноември, което стимулира търсенето на трансатлантически маршрути, които се смятат за най-привлекателни за авиолиниите и туристическите компании.
Втората възможност, предложена от Комисията, ще запази сегашната „светофарна“ система, но подобрява данните, използвани за определянето на рейтингите. Страните членки ще бъдат насърчени да прилагат по-прости и стандартизирани правила за пътуващи от червени или сиви зони.
Предложението на Комисията ще запази и употребата на т.нар. механизъм за спешни случаи в случай на нови опасни варианти на вируса или огнища, но ще цели да установи обща рамка кога ще се задействат новите ограничения.