IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК готви съвместни схеми за съхранение и търговия с газ

Общи покупки на газ на принципа, по който ЕС си достави ваксини, бяха предложени в дебат за ситуацията на енергийния пазар в ЕП

11:36 | 06.10.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Пленарната зала на ЕП. Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Пленарната зала на ЕП. Снимка: Архив Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) подготвя съвместни схеми за съхранение и търговия с природен газ, стана ясно по време на дебат за енергийните цени, който се провежда в Европейския парламент. Комисарят по енергетиката Кадри Симсон коментира, че ситуацията днес изисква координирани действия, които да подсилят единния пазар.

Брюксел предлага още и оценка на социалното въздействие и защитата на уязвимите потребители срещу високите цени. Националните и европейските регулатори пък трябва да гарантират прозрачността на пазара.

Ситуацията на газовия пазар е породена от редица фактори - ръст на търсенето след възстановяването на икономиката, необичайно студената пролет и недостиг на доставките. През последните години инвестициите за добив на природния газ намаляват и сега има недостиг, отчете още европейският комисар.

"Получи се неочаквана криза в много неудобен момент", каза Симсон и допълни, че високите цени на газа ще се запазят през зимата, но вероятно от пролетта ще започнат да падат. Тя отчете, че 75% от газохранилищата в ЕС са пълни, което е по-малко спрямо нивата през последните години, но ще бъде достатъчно, за да покрие зимното потребление.

По време на дебатите се чуха опасения за манипулации на пазара на газ, които са както по отношение на предлагането, така и при търсенето. От Единната народна партия (ЕНП), която има мнозинство в ЕП, коментираха, че държавите не трябва да предприемат действия, които ще ощетят другите държави. От най-голямата партия в европарламента призоваха още и за ускоряване на въвеждането на Енергийния съюз.

От групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите подчертаха ролята на Брюксел за защита на уязвимите потребители. От Групата на зелените също призоваха за преференциални цени за уязвимите домакинства, които в момента са поставени под силен натиск на растящите цени. От групата посочиха, че трябва да си дадем сметка кой печели от високите цени, които ще доведат и до увеличени данъчни приходи за страните.

От "Обнови Европа" пък бяха категорични, че трябва да има обединение на доставчиците и операторите на газови мрежи за съвместно съхранение на газ, както и да се помисли за общи покупки на газ на принципа, по който ЕС си осигури ваксини срещу коронавируса.

За левите в ЕП решението на кризата днес е национализация на енергийните предприятия, за да се осигури евтина енергия за бедните домакинства, както и да бъдат налагани ограничения върху поскъпването на основни стоки.

Европейските депутати призоваха и за реформи на пазара на електроенергия и да бъде премахнато индексирането на цената на тока с тази на природния газ.

По време на дебатите Кадри Симсон отбеляза, че трябва да има преориентиране на енергийната политика на ЕС и намаляването на зависимостта на общността от вноса на изкопаеми горива. Това може да стане чрез увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници и повишаването на енергийната ефективност.

Цената на газа от началото на годината се повиши с 200%, а на електроенергията - със 70%, заяви обаче бившият премиер на Полша Беата Шидло, която днес е депутат от групата на Европейските консерватори и реформисти. Тя посочи, че има страни, в които токът е поскъпнал седем пъти, добивът на газ намалява, намалява използването на въглищата.

"Описвам Нидерландия, родната страна на Франс Тимерманс", обясни Шидло, визирайки неговата роля за въвеждането на Зелената сделка на ЕС. Бившият полски премиер критикува именно енергийния преход и "Северен поток 2" за нестабилността на енергийните пазари в момента.

Според повечето европейски депутати обаче именно Зелената сделка и новите технологии, включително и за съхранение на енергия, подсилване на енергийната ефективност ще направят ЕС независима от доставките, включително и от диктаторските режими в страните, които са основните вносители на изкопаеми горива в общността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:30 | 08.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още