IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Борис Джонсън и Риши Сунак в опит да сменят значението на кризата с доставките

Лидерите на консерваторите представят проблемите с веригите на доставка като нещо положително за икономиката

17:03 | 04.10.21 г.
<p>
	Финансовият министър на Великобритания Риши Сунак (вляво) и премиерът на страната Борис Джонсън (вдясно). <em>Снимка:&nbsp;Matt Dunham/AP/Bloomberg</em></p>

Финансовият министър на Великобритания Риши Сунак (вляво) и премиерът на страната Борис Джонсън (вдясно). Снимка: Matt Dunham/AP/Bloomberg

Изправено пред проблеми с веригите на доставка, което повиши цените в британската икономика, правителството на Обединеното кралство се стреми да представи очертаващата се криза като добра новина за британските работници.

Недостигът на работници в рамките на обществения транспорт, селското стопанство и месопреработвателната индустрия води до значителни смущения, като в момента британските военни се намесват, за да гарантират, че бензиностанциите няма да останат без горива, пише Bloomberg. 

Кризата кара компаниите да предлагат по-високи трудови възнаграждения, което заплашва допълнително да увеличи разходите за потребителите, сблъскваюи се с растящи данъци и сметки за енергия.

Инфлацията вече е напът да надхвърли 4% през тази година.

На конференцията на управляващата Консервативна партия в Манчестър обаче всичко това е представено под малко по-различен ъгъл.

Попитани за въздействието на кризата в поредица от интервюта, ръководителите на торите, включително премиерът Борис Джонсън и финансовият министър Риши Сунак, се опитаха да представят нарастващите разходи като част от едно по-широко, положително събитие.

„Не мисля, че някой планира да има предизвикателства във веригите на доставка, каквито виждаме“, споделя Сунак пред Times Radio в понеделник. Според него, в един по-широк аспект, този процес води до по-високи заплати и повишена професионална компетентност.

Великобритания Великобритания

„Това е нещо добро за Великобритания", изтъква Сунак.

Високоплатените работни места са част от прехода на Великобритания след Brexit, което ще я дистанцира далеч от икономиката на ниските заплати, изтъкват политическите лидери.

Проблемът е, че рязкото увеличение на заплатите без съответно увеличение на производителността далеч не е положително, смятат икономисти. Ситуацията може да доведе до скок на разходите за труд, което вероятно ще притесни служителите на Английската централа банка (АЦБ). Тъй като увеличението на заплатите също се ограничава до специфични индустрии, съществува и риск реалните доходи да спаднат поради ефекта на инфлацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още